Zakup domu - na co zwrócić uwagę?

Zakup domu - na co zwrócić uwagę?

Zakup domu to jedna z najważniejszych i najbardziej kosztownych decyzji w naszym życiu. Nic więc dziwnego, że rodzi sporo niepokoju i wątpliwości, a tym samym pytań, na które poszukujemy odpowiedzi. Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie tej konkretnie nieruchomości? Jakie pytania zadać sprzedającemu oraz co sprawdzić, żeby transakcja nie okazała się najgorszą podjętą przez nas decyzją? Przeczytaj porady naszych specjalistów i dowiedz się więcej!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu?

Kupno domu z rynku wtórnego, a zakup nieruchomości od dewelopera bardzo się różni. W przypadku kupna nowego domu mamy pewność, że dom jest nowy, instalacje objęte są gwarancją, a całość robót objęta jest kilkuletnią rękojmią. Całość została zbudowana w oparciu o aktualne wytyczne i zgodnie z prawem budowlanym. Wystarczy jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę w trakcie oględzin domu z rynku wtórnego, by z dużą ostrożnością podejść do tematu kupna. Jeśli mamy taką możliwość warto pójść na oględziny z kimś kto w małym palcu ma wiedzę odnośnie budowy domu i fachowym okiem zerknie na kluczowe elementy jak np. stan techniczny budynku. Warto pamiętać, że każdy element nie spełniający kryteriów zdatności do użytku, bezpieczeństwa czy wymagający konserwacji jest podstawą do tego, by negocjować cenę. W każdym przypadku oprócz stanu technicznego i dokumentów warto zwrócić uwagę na usytuowanie działki. Bliskość cieków wodnych, dróg szybkiego ruchu, obecność oświetlenia i chodników, a także odległości od najbliższego przystanku autobusowego, szkoły czy przedszkola. Jeśli dom usytuowany jest na przedmieściach warto pojechać na spotkanie ze sprzedającym w godzinach szczytu i przekonać się na własnej skórze, ile czasu może zająć dojazd do przyszłego domu.

Co sprawdzić przed kupnem domu? Dowiedz się koniecznie!

Jeśli lokalizacja nieruchomości, jej skomunikowanie z najbliższym otoczeniem, a także sąsiedztwo nie budzą naszych zastrzeżeń możemy przejść do gruntownych, szczegółowych oględzin domu i obejścia. Na początek zbadaj stan murów, także tych w piwnicach oraz dachu i komina. Twój niepokój powinny budzić wszystkie ślady zacieków, pęczniejący tynk czy odchodząca farba. Alarmujące są widoczne pęknięcia, oznaki wilgoci oraz grzybów. Koniecznie zrób inspekcję sieci wodociągowej i elektrycznej. Jeśli budynek nie jest podłączony do komunalnej sieci kanalizacyjnej sprawdź dokładnie możliwość zainstalowania przydomowej oczyszczalni ścieków lub ewentualnie szamba. Warto wiedzieć, że w przypadku już wybudowanego domu chcąc wybudować przydomową oczyszczalnię ścieku wystarczy zgłoszenie złożone do właściwego urzędu. Sprawdź ciśnienie wody i gazu, a także stan podłóg oraz szczelność drzwi i okien. Nieszczelności wpływają na wysokość rachunków za ogrzewanie, które w obecnych czasach potrafią być bardzo wysokie. Dopytaj o ocieplenie domu oraz zastosowany rodzaj ogrzewania. Stary dom bez odpowiedniej izolacji cieplnej zdecydowanie traci na wartości. Co jeszcze musimy sprawdzić przed zakupem domu?

O co pytać przy zakupie domu? Weź pod uwagę dokumentację!

Sprawdzenie stanu technicznego to jedna z pierwszych rzeczy, która przychodzi nam na myśl przed zakupem wybranej nieruchomości. Nie zapomnijmy jednak o równie istotnej rzeczy jaką jest gruntowne przejrzenie całej możliwej dokumentacji. O co prosić sprzedającego?

  • Projekt domu oraz pozwolenie na budowę,
  • Dokument potwierdzający uiszczanie należności podatkowych,
  • Pismo o stanie własności działki i domu,
  • Protokoły odbioru przyłączy oraz kontroli wszystkich instalacji,
  • Numer księgi wieczystej, który pozwoli sprawdzić roszczenia i obciążenia, jeśli takie posiada wybrana przez nas nieruchomość. Numer księgi pozwoli również na sprawdzenie czy własność nie jest obciążona hipoteką i kto jeszcze ma do niej prawo.

 

Jeśli z jakiegoś powodu sprzedający nie chce podać numeru księgi wieczystej, posiada niekompletną dokumentację – uważaj! Prawdopodobnie ma coś do ukrycia. Przed kupnem sprawdź również plan zagospodarowania przestrzennego, to pomoże uniknąć sytuacji, w której dom o cudownej lokalizacji po czasie zmieni się nie do poznania.