Każde gospodarstwo domowe musi mieć rozwiązany problem gospodarki ściekowej. Mieszkańcy terenów nieskanalizowanych są zobowiązani do samodzielnego radzenia sobie z tym problemem. Do wyboru jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków lub szczelnego zbiornika czyli szamba. Uwzględniając koszt zakupu tańszym rozwiązaniem jest szambo. Natomiast z eksploatacyjnego punktu widzenia tańszym i mniej uciążliwym rozwiązaniem jest własna oczyszczalnia ścieków. Niestety jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje budowę kanalizacji, urząd narzuca instalację szamba jako rozwiązanie tymczasowe. Wybór szamb na rynku jest znaczny. Jedną z podstawowych cech jakim różnią się zbiorniki bezodpływowe jest materiał. Poniżej przedstawione są wady i zalety szamb betonowych i plastikowych.
Szambo betonowe – zalety i wady
Zbiorniki betonowe dostępne są w trzech rodzajach: zbiorniki prefabrykowane, które przyjeżdżają na miejsce jako jeden element, zbiorniki wylewane na miejscu budowy lub szamba z kręgów betonowych. Zaletą szamb prefabrykowanych jest szczelność i trwałość. Jednak duża masa zbiornika jest ograniczeniem w transporcie i montażu. Dlatego niektórzy inwestorzy decydują się na szamba z kręgów i zbiorniki betonowane na miejscu budowy, które niejednokrotnie mają problem ze szczelnością. Szamba betonowe na pewno są lepszym rozwiązaniem od plastikowych pod względem wytrzymałości. Montując zbiornik betonowy na terenach, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych nie trzeba wykonać kotwiczenia ze względu na dużą masę. Nawet po opróżnieniu szambo betonowe nie jest podatne na działanie sił wyporu wód gruntowych. Kolejną zaletą tego rodzaju rozwiązania jest niski koszt zakupu.
Szambo plastikowe – zalety i wady
Szamba plastikowe produkowane są z różnych materiałów np. polietylen czy żywica. Cechą łączącą wszystkie szamba z tworzyw sztucznych jest niewielki ciężar. Z punktu widzenia transportu i montażu jest to zaleta. Natomiast uwzględniając wieloletnie użytkowane mała masa może być problemem. W przypadku występowania wysokiego poziomu wód gruntowych zbiorniki plastikowe mogą ulec wyparciu. Dlatego niejednokrotnie wymagają kotwienia lub obetonowania co zwiększa koszt montażu. Ponadto szamba plastikowe charakteryzują się małą wytrzymałością na duże obciążenia. Dlatego ich montaż np. pod terenem przejezdnym wymaga zastosowania płyty odciążającej. Szamba plastikowe są też droższe w porównaniu z betonowymi.
Jeszcze kilka lat temu szamba były bardzo popularne. W dzisiejszych czasach możliwości jest znacznie więcej, a szukając rozwiązań należy wziąć pod uwagę wygodę i koszt użytkowania. Dlatego obecnie szamba są zastępowane przydomowymi biologicznymi oczyszczalniami ścieków. Mimo, że koszt montażu własnej oczyszczalni jest znacznie wyższy, to tania eksploatacja pozwala na zwrot inwestycji po okresie około 3-4 lat. Ponadto inwestycja w przydomowe oczyszczalnie ścieków jest proekologiczna i istnieje możliwość otrzymania dofinansowana. Wybierając oczyszczalnię należy zwrócić uwagę na czynności eksploatacyjne oraz konieczność serwisowana co może znacznie zwiększyć koszty eksploatacji. Dlatego warto wybrać sprawdzone rozwiązanie z wieloletnią gwarancją. Urządzeniem dostępnym na rynku od ponad 20 lat jest oczyszczalnia NV, na którą producent udziela 20-letniej gwarancji.