Dostęp do komunalnej sieci kanalizacyjnej nadal nie jest oczywistością w wielu miejscach w kraju. Stąd ogromna potrzeba, by znaleźć efektywną alternatywę, która jednocześnie będzie ekologiczna, tania w utrzymaniu oraz komfortowa i praktyczna w codziennym użytkowaniu. Idealnym rozwiązaniem okazuje się przydomowa oczyszczalnia ścieków. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej instalacjom tego typu i odpowiemy na najczęściej zadawane pytania. Zastanawiasz się na jakiej głębokości zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków? Odpowiadamy!
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków obwarowana jest kilkoma przepisami dotyczącymi jej montażu. Ustawodawca jasno określa w jakiej odległości od poszczególnych elementów na działce powinna zostać zamontowana oczyszczalnia. I tak:
Konieczne jest również stworzenie projektu całej instalacji wraz z opisem technicznym oraz naniesienie jej na mapy. W przypadku, kiedy oczyszczalnia zostanie zainstalowana przy nowo powstałym budynku konieczne jest otrzymanie zgody od odpowiedniego urzędu. W tym celu należy udać się do Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego i tam na odpowiednim druku złożyć zgłoszenie budowy. Po odczekaniu 21 dni na „milczącą zgodę” i braku sprzeciwu ze strony urzędu można rozpocząć budowę oczyszczalni. Należy pamiętać, że przed uruchomieniem instalacji musi ona zostać odebrana przez Inspektorat Budowlany. Jeśli oczyszczalnia powstaje przy już wybudowanym domu nie ma konieczności odbioru oczyszczalni.
Głębokość na jakiej zostanie zamontowana przydomowa oczyszczalnia ścieków uzależniona jest od kilku czynników i warto przed rozpoczęciem montażu skorzystać ze wsparcia specjalistów w tej dziedzinie. Jeśli zdecydujemy się na model urządzenia z drenażem rozsączającym istotny będzie poziom wód gruntowych. Rury powinny zostać wkopane na głębokość pomiędzy 0,6 metra, a 1,2 metra pod powierzchnią ziemi. Osadnik gnilny będący nieodzownym elementem oczyszczalni nie powinien być umieszczany zbyt głęboko, przyjmuje się, że około 0,5 metra pod powierzchnią ziemi. W przypadku oczyszczalni ze złożem biologicznym głębokość może być nieco większa. Pamiętajmy o tym, że każdy przypadek powinien zostać rozpatrzony w indywidualny sposób, z uwzględnieniem innych zmiennych jak choćby konieczność podłączenia z instalacją kanalizacyjną w domu.
Montaż biologicznej oczyszczalni ścieków NV ma sporo zalet. Bez trudu dokonamy go nawet na bardzo małej działce o skomplikowanych warunkach wodno-gruntowych. Specyficzna, stożkowa budowa zbiornika sprawia, że siły wyporu działające na niego są niewielkie co pozwala na instalację w nawet bardzo trudnym gruncie. Ze względu na zintegrowany system biologicznego uzdatniania ścieków, który w jednym zbiorniku mieści i osadnik wtórny i bioreaktor do montażu wymagana jest niewielka powierzchnia 2-3 m2. To także przekłada się bezpośrednio na walory estetyczne. Niewielka część instalacji wystaje nad powierzchnię ziemi, a także nie ma konieczności budowy kopca drenażowego. Hybrydowa technologia oczyszczalnia pozwala na wysoce skuteczne oczyszczanie sięgające blisko 98% redukcji zanieczyszczeń, a także odporność na nieregularne dostarczanie materiału biologicznego potrzebnego do sprawnego i efektywnego działania całego systemu.