Jeżeli nie możemy podłączyć się do kanalizacji zbiorczej musimy zagospodarować ścieki we własnym zakresie. Do wyboru mamy montaż szamba, przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków lub oczyszczalni ekologicznej (drenażowej). Powyższe rozwiązaniu różnią się pod względem kosztów budowy oraz późniejszej eksploatacji.
Koszt montażu przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków jest wyższy od budowy szamba, czy zamontowania przydomowej oczyszczalni drenażowej. Jednak należy pamiętać, że budowa przydomowej oczyszczalni jest inwestycją wieloletnią i uwzględnić koszt eksploatacji oraz trwałość instalacji. Jak się okazuje w ogólnym rozrachunku, uwzględniając koszty eksploatacji i trwałość inwestycji, budowa przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Użytkowanie szamba wiąże się z kosztownym i uciążliwym jego opróżnianiem. Szacuje się, że przydomowa oczyszczalnia ścieków, przed około trzech lat od montażu, będzie bardzie opłacana od szamba betonowego. Z kolei po około pięciu latach użytkowania okaże się tańsza od korzystania z kanalizacji zbiorczej. Oczyszczalnia biologiczna posiada wiele zalet w porównaniu z oczyszczalnią drenażową (ekologiczną). Podstawowa to trwałość inwestycji. Koszt budowy przydomowej, biologicznej oczyszczalni ścieków jest wyższy w porównaniu z oczyszczalnią ekologiczną o około 3 tys. zł. Jednak oczyszczalnia drenażowa to rozwiązanie na kilka, kilkanaście lat (7-12 lat), dłuższe jej użytkowanie wiąże się z czyszczeniem drenów, wymianą gruntu i dewastacją ogrodu, działki. Oczyszczalnie ekologiczne mają o wiele słabsze parametry redukcji zanieczyszczeń i z tej racji jest zakaz ich montażu w dużych aglomeracjach. Ponadto oczyszczalnie ekologiczne zajmują znaczą część powierzchni działki, wymagają odpowiednich warunków gruntowo-wodnych, dosypywania pożywek i biopreparatów.
Koszt przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków może być mniejszy w przypadku, kiedy uda nam się skorzystać z dofinansowania na budowę oczyszczalni przydomowych. Odnośnie możliwości uzyskania dofinansowania najlepiej jest dowiadywać się w gminie, bo to właśnie ona pozyskuje środki. Ich źródłem jest Gminny Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Korzystając z dofinansowania możemy uzyskać z gminy do 80% kosztów kwalifikowanych.
Przy wyborze przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków, należy zwrócić uwagę na koszt eksploatacji. Każda biologiczna oczyszczalnia ścieków wymaga do prawidłowej pracy napowietrzania, co wiąże się z poborem prądu przez dmuchawę oraz wywozem osadu nadmiernego. Dodatkowo większość dostępnych oczyszczalni przydomowych na rynku wymaga elektrozaworów, sterowników, serwisowania czy dosypywania biopreparatu co zwiększa koszty eksploatacji. Dlatego godna polecenia jest przydomowa oczyszczalnia ścieków NV. Urządzenia z typoszeregu NV charakteryzują się prostą budową, bezawaryjną pracą, a obsługa ogranicza się do 1-2 razy do roku wyboru osadu nadmiernego. Oczyszczalnia NV nie wymaga dosypywania biopreparatów oraz płatnego serwisowania. Dodatkowo posiada 20-letią gwarancję.