Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jednokomorowa czy dwukomorowa?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jednokomorowa czy dwukomorowa?

Decydując się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków konieczne jest podjęcie decyzji odnośnie jej rodzaju, wydajności, wielkości oraz ilości komór, w których następuje proces oczyszczania nieczystości. Aby wybrać optymalne, wygodne i opłacalne dla nas rozwiązanie warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi aspektami technicznymi, które nieco rozjaśnią nam ten temat. Rozważasz zakup przydomowej oczyszczalni i zastanawiasz się jaką wybrać – jednokomorową czy dwukomorową? Podpowiadamy!

Jaka przydomowa oczyszczalnia ścieków? Kilka wskazówek

Wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest podpięcie gospodarstwa domowego do komunalnej sieci kanalizacyjnej alternatywą stają się przydomowe oczyszczalnie ścieków, znacznie nowocześniejsze, wygodne i bardziej ekonomiczne niż tradycyjne szambo. Charakteryzują się systemem, w którym ścieki oczyszczane są przy pomocy bakterii w systemie przepływowym przez co są urządzeniem niewymagającym obsługi. Do najpopularniejszych oczyszczalni należą dwa ich typy:

  • oczyszczalnia biologiczna,
  • oczyszczalnia ekologiczna z drenażem rozsączającym.

Wybór odpowiedniego urządzenia w dużej mierze podyktowany jest indywidualnymi preferencjami oraz możliwościami wodno-gruntowymi. Znaczenie ma ukształtowanie terenu naszej działki, jej wielkość, poziom wód gruntowych, rodzaj i jakość gleby a także wielkość gospodarstwa domowego. Te wszystkie zmienne pozwolą nam dobrać odpowiednie urządzenie o optymalnej wydajności, dzięki czemu całość będzie działać sprawnie i bezproblemowo przez długi czas.

Oczyszczalnia jednokomorowa czy dwukomorowa?

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest niezwykle prosta, co sprawia, że działa tak skutecznie i efektywnie. Podstawowym elementem każdego urządzenia jest osadnik gnilny, w którym zachodzi praktycznie cały proces oczyszczania ścieków bytowych, trwający do 3 dni. Sam osadnik może być zbudowany z jednej, dwóch lub nawet trzech komór. Dla domu, w którym mieszka czteroosobowa rodzina lub domku letniskowego wystarczającą będzie oczyszczalnia składająca się z jednej tylko komory. W przypadku większego gospodarstwa domowego lub większych funduszy doskonałym rozwiązaniem będzie montaż dwukomorowej instalacji, charakteryzującej się znacznie większą wydajnością. Warto decyzję o wyborze konkretnego modelu podjąć już na etapie projektowania całego systemu. Sama ilość komór nie mówi nam zbyt wiele o efektywności całego systemu. Na to składają się również inne elementy jak choćby zastosowana technologia, rodzaj oczyszczalni czy pojemność każdej z komór. Aby podjąć najlepszą decyzję warto przyjrzeć się bliżej każdemu z rozwiązań.

Jedna czy dwie komory? Które rozwiązanie będzie odpowiednie dla mnie?

Na pytanie jaka przydomowa oczyszczalnia ścieków jedno czy dwukomorowa ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Na uwagę zasługuje również cechującą się wysoką efektywnością oczyszczalnia NV, która łączy w sobie dwie niezwykle skuteczne technologie osadu czynnego i biologicznego złoża. Zbudowana z dwóch komór: napowietrzania oraz drugiej pełniącej rolę osadnika wtórnego, pozbawiona zbędnej automatyki co sprawia, że jest bezawaryjna oraz bezobsługowa. W wyborze opcji idealnej dla nas przydatne może okazać się zestawienie cech charakterystycznych dla obu rozwiązań.

Oczyszczalnia jednokomorowa

Idealne rozwiązanie do domów z niewielką ilością mieszkańców czy domków letniskowych. Wadą jest stały dopływ nowych nieczystości, które mieszają się częściowo z już oczyszczonym materiałem.

Oczyszczalnia dwukomorowa

Optymalne rozwiązanie, w którym nowo dopływające ścieki stanowić będą niewielką część już oczyszczonych ścieków. Oczyszczalnia ta jest nieco większa niż ta z jedną komorą. Cechuje się dużą efektywnością oczyszczania oraz dużym bezpieczeństwem.