Oczyszczalnia biologiczna czy ekologiczna?

Oczyszczalnia biologiczna czy ekologiczna?

Oczyszczalnia ścieków zainstalowana na działce tuż obok domu to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych lub letniskowych. Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się pod komunalną sieć kanalizacyjną. Wśród systemów oczyszczania wyróżniają się dwa typy oczyszczalni biologiczna i ekologiczna. W naszym artykule przyjrzymy się im lepiej i odpowiemy na pytanie, które rozwiązanie będzie dla nas najbardziej odpowiednie.

Oczyszczalnia biologiczna czy ekologiczna – poznaj różnice

Obecnie biologiczne oczyszczalnie ścieków są najczęściej wybieranym typem urządzeń. Ze względu na zastosowanie w nich zaawansowanej, nowoczesnej technologii, która pozwala na niezwykle wydajną, ekologiczną pracę. Oczyszczalnia tego typu działa w następujący sposób:

  • Wytwarzane w gospodarstwie domowym surowe ścieki kierowane są do osadnika wstępnego zwanego też gnilnym, gdzie poddawane są działaniu beztlenowych bakterii, które mają za zadanie rozłożyć odpady lub napowietrzaniu wstępnemu.
  • W kolejnym etapie w napowietrzanych komorach tlenowych zbiornika dochodzi do oczyszczania materiału.
  • Powstała w tym procesie oczyszczona woda może zostać użyta do podlewania trawnika.

W przypadku oczyszczalni ekologicznej mamy do czynienia z mechanizmem działania podobnym do oczyszczalni biologicznej z tą różnicą, że cały proces oczyszczania beztlenowego oraz tlenowego zachodzi w innych miejscach. Proces beztlenowy w osadniku gnilnym, a tlenowy w drenażu rozsączającym zainstalowanym w gruncie. Jakość oczyszczonych ścieków uzyskanych w oczyszczalni ekologicznej jest niska, co sprawia, że pozyskanie wody z całego procesu jest w zasadzie niemożliwe.

Jaka oczyszczalnia przydomowa - biologiczna czy ekologiczna?

Przed podjęciem decyzji o wyborze przydomowej oczyszczalni ścieków – biologicznej lub ekologicznej należy dokładnie przeanalizować możliwość montażu jednej lub drugiej. Ekologiczna oczyszczalnia wymaga dużej ilości miejsca na działce, ponieważ jej montaż wymaga instalacji rur drenujących. To rozwiązanie nie sprawdzi się, więc w przypadku niewielkiej działki o nieprzepuszczalnym gruncie. Minusem tego rozwiązania jest także brak możliwości skontrolowania pracy oczyszczalni i wysłania próbek do laboratorium. Przydomowa biologiczna oczyszczalnia sprawdzi się na działce każdych rozmiarów. Brak konieczności montażu rur drenujących sprawia, że instalacja będzie możliwa nawet na bardzo trudnych gruntach. Za wyborem modelu biologicznego przemawia także możliwość pozyskania dotacji, które w chwili obecnej nie są przewidziane na oczyszczalnie ekologiczne. Otrzymany zwrot zdecydowanie obniży koszt całkowity urządzenia i jego montażu.

Wybieramy przydomową oczyszczalnię skrojoną pod nasze możliwości

Szukasz odpowiedzi na pytanie jaka oczyszczalnia ścieków biologiczna czy ekologiczna? Odpowiedź na to pytanie uzależniona będzie nie tylko od naszych preferencji, ale również potrzeb czy specyfiki naszej działki. Poniżej umieściliśmy najważniejsze informacje, które pomogą Wam w podjęciu decyzji.

  • Biologiczna oczyszczalnia ścieków
Zalety: Możliwość montażu na działce nawet niewielkich rozmiarów i w każdym gruncie, pozyskana w procesie woda może zostać użyta do podlewania ogrodu, mycia tarasu oraz podjazdu. Na jej montaż otrzymamy dofinansowanie.
Wady: Wysokie koszty montażu

  • Ekologiczna oczyszczalnia ścieków
Zalety: Ekologiczne rozwiązanie z niewielkim wpływem na środowisko naturalne i najbliższy ekosystem. Ekologiczna oczyszczalnia jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem w porównaniu do biologicznej.
Wady: Wymaga sporej ilości miejsca, nie można kontrolować jej pracy, brak możliwości montażu w trudnym gruncie, niemożność odzyskania wody, mniejsza efektywność po kilku latach działania, brak dotacji, krótkotrwałość.