Kto dokonuje odbioru przydomowej oczyszczalni ścieków?

Kto dokonuje odbioru przydomowej oczyszczalni ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to niezwykle ekologiczne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, w których instalacja sieci kanalizacyjnej, z różnych względów nie jest możliwa. Jest ona naturalnym wyborem dla wszystkich tych, którym leży na sercu troska o naturalne środowisko. Przed jej instalacją warto zapoznać się z kwestiami formalnymi, które ułatwią nam cały proces. Zastanawiasz się kto dokonuje odbioru przydomowej oczyszczalni ścieków? Odpowiadamy!

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jakie formalności?

Znajdująca się na prywatnej działce przydomowa oczyszczalnia ścieków to idealna opcja dla wszystkich tych gospodarstw, w których podłączenie się do komunalnej sieci kanalizacyjnej nie jest możliwy. To rozwiązanie niezwykle efektywne, wydajne i ekologiczne pod warunkiem, że zostanie perfekcyjnie skrojone pod nasze potrzeby. Jej montaż ograniczy szkody wyrządzane środowisku przez co doskonale wpisuje się w idee poszanowania przyrody. Jednak decyzja o jej montażu nie zależy tylko od nas, ale od wielu innych kwestii. Na początek konieczne jest zaznajomienie się z planem zagospodarowania przestrzennego, na którym leży nasza działka i sprawdzenie czy budowa oczyszczalni jest z nim zgodna. Jeśli tak, następnym krokiem będzie załatwienie spraw formalnych w Urzędzie. Znajomość prawa ułatwi nam podjęcie odpowiednich kroków, przyspieszy cały proces i pozwoli uniknąć nie tylko nieprzyjemności, ale i ewentualnego demontażu instalacji, jeśli okaże się bezprawny. Od czego zacząć?

  • W Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta złóż zgłoszenie budowlane 
  • Odczekaj 21 dni tzw. „milcząca zgoda” 
  • W przypadku braku zastrzeżeń ze strony Urzędu możesz rozpocząć budowę oczyszczalni

Kto dokonuje odbioru przydomowej oczyszczalni ścieków?

Po odczekaniu wspomnianych 21 dni i braku zastrzeżeń ze strony Urzędu, któremu podlega nasza działka możemy rozpocząć budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, która podzielona jest na kilka kroków:

  • Przygotowanie terenu

Pierwszym krokiem w procesie instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków jest odpowiednie przygotowanie terenu. Odpowiednia lokalizacja urządzenia ma kluczowe znaczenie dla sprawnego działania całego systemu, a także musi być zgodna z prawnymi wytycznymi oraz projektem.

  • Montaż

Drugi etap to montaż wszystkich elementów takich jak zbiornik oraz rury. Budowanie oczyszczalni zawsze zlecamy profesjonalistom, tylko to gwarantuje nam bezpieczeństwo i sprawne, bezproblemowe użytkowanie.

  • Testy

Następnie przychodzi czas na fazę testów oraz ewentualnych regulacji, które pozwolą na najlepszą, optymalną pracę urządzenia.

  • Odbiór techniczny

Na koniec kompletujemy całą dokumentację oczyszczalni, w której znajdują się wszystkie najważniejsze informacje, które muszą być zgodne ze złożonym wcześniej projektem.

Odbiór przydomowej oczyszczalni ścieków - do kogo się udać?

Aby dokonać odbioru przydomowej oczyszczalni ścieków musimy udać się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, któremu przedstawimy niezbędne dokumenty. Na ich podstawie uprawniona osoba dokonuje inspekcji i ocenia zgodność instalacji z dokumentacją techniczną. Ostateczny odbiór i pozytywna decyzja Inspektora pozwala nam na rozpoczęcie użytkowania. Pamiętajmy jednak, że jest to sytuacja, która dotyczy nowo powstałych domów. W przypadku, kiedy obiekt już istnieje i dokonujemy montażu oczyszczalni nie ma potrzeby odbioru takiej instalacji. Konieczne jest tylko jej zgłoszenie do Urzędu i po 30 dniach od momentu zgłoszenia oraz braku sprzeciwu możemy rozpocząć korzystanie z urządzenia.