Samorządy raz na dwa lata zobowiązane są do przeprowadzania kontroli wszystkich gospodarstw domowych, na terenie których znajdują się zbiorniki bezodpływowe takie jak szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków. Szukasz informacji o tym co konkretnie kontrolują urzędnicy? Chcesz wiedzieć czy w nadchodzącym roku możesz spodziewać się wizyty z urzędu? W poniższym artykule nasi specjaliści odpowiedzą na najczęściej zadawane pytania.
Zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a także Ustawą Prawo Wodne samorządy muszą raz na dwa lata przeprowadzić kontrole zbiorników bezodpływowych znajdujących się na terenie gospodarstw należących pod ich terytorialne zwierzchnictwo. Inspekcji podlegać będą przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz szamba. Co konkretnie sprawdzą urzędnicy?
Zanim wybierzemy firmę, której zlecimy wywóz nieczystości sprawdźmy, czy posiada zgodę na świadczenie usług na terenie gminy, do której należymy. Kompletny i aktualny spis przedsiębiorstw, które posiadają pozwolenie publikowany jest na stronie urzędu gminy lub miasta. Zwróćmy również uwagę na to, gdzie utylizowane będą odbierane przez nas ścieki.
Kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków rozpoczęły się w 2024 roku i potrwają jeszcze przez jakiś czas. Urzędnicy ze szczególną uwagą sprawdzają stan techniczny szamb i ich szczelność, a także regularność wywozu nieczystości. Aby potwierdzić odbiór nieczystości z naszej nieruchomości musimy przedstawić zawarte przez nas umowy oraz rachunki potwierdzające dokonywane przez nas płatności. W przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków urzędnicy sprawdzą zgody na budowę instalacji, jej stan, a także techniczną specyfikację i jej zgodność ze stanem faktycznym. Posiadacz oczyszczalni również zobowiązany jest do posiadania umowy z firmą zajmującą się wywozem nieczystości z osadnika oraz przedstawienia dowodów na korzystanie z usług i uiszczanie opłat. W przypadku oczyszczalni wywozu osadu musimy dokonywać nie rzadziej niż co dwa lata, ale większość firm montujących oczyszczalnie zaleca robienie tego średnio raz do roku. W związku z tym, że gminy zobowiązane są do przeprowadzania dokładnych inspekcji co dwa lata następnych kontroli należy się spodziewać w 2026 roku.
A co, jeśli w trakcie kontroli instalacji okaże się, że doszło do uchybień? W takim przypadku właściciele mogą spodziewać się kary finansowej różnej wysokości. W przypadku, kiedy nie posiadamy odpowiedniej dokumentacji możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 500 zł, a jeśli nie posiadamy umowy na usługi asenizacyjne grozi nam postawienie przed sądem co wiąże się z karą grzywny w wysokości nawet 5 tysięcy złotych. Jeśli nie będziemy w stanie przedstawić umowy za legalny wywóz ścieków za cały okres działania szamba lub oczyszczalni będziemy również zobowiązani do pokrycia kosztów wywozu. Warto pamiętać, że obowiązkiem każdego właściciela gospodarstwa domowego jest podłączenie się do sieci kanalizacyjnej lub w przypadku, kiedy jest to niemożliwe zamontowanie przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba, jeśli nie dopełnimy tego obowiązku również podlegamy karze grzywny.