Jakie bakterie do oczyszczalni drenażowej?

Jakie bakterie do oczyszczalni drenażowej?

Sercem każdej przydomowej oczyszczalni ścieków są kolonie bakterii beztlenowych lub tlenowych żywiących się zawartą w ściekach organiczną materią. Bez nich niemożliwe jest efektywne utylizowanie nieczystości. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy z różnych względów kolonia bakterii powstająca w zbiorniku rozsączającym zamiera i wtedy konieczne jest ratunkowe zastosowanie specjalnych preparatów z bakteriami. Które będą najlepsze do drenażowej oczyszczalni ścieków? Sprawdzamy!

Kiedy konieczne jest użycie bakterii do oczyszczalni drenażowej?

Złoża biologiczne, czyli inaczej bakterie tlenowe lub beztlenowe – to one odpowiedzialne są za utylizację ścieków w przydomowej oczyszczalni. Żywią się materią organiczną i w sprzyjających warunkach namnażają i utylizują nieczystości. Do ich przetrwania konieczne jest utrzymywanie w zbiorniku zwanym rozsączalnikiem sprzyjających warunków takich jak odpowiednia wilgoć, temperatura, powietrze oraz co istotne stały dopływ materii organicznej zwartej w stale dopływających ściekach. W przypadku, kiedy któryś z nich zostanie zaburzony kolonia bakteryjna traci swoją wydajność, a także zamiera. Bakterie zawarte w specjalistycznych preparatach sprawdzą się, kiedy chcemy ożywić kolonię w naszej oczyszczalni. Odpowiednia ilość kultur bakterii umożliwia szybkie wytworzenie tzw. błony biologicznej, która na nowo rozpocznie proces oczyszczania na wysokim, skutecznym poziomie. Pamiętajmy, że odbudowa zachwianego balansu bakteryjnego wymaga cierpliwości i przez pewien czas cały system będzie działał trochę mniej wydajnie, jeśli na czas nie zastosujemy preparatów przeznaczonych do drenażowej oczyszczalni. Kiedy jeszcze należy użyć odpowiednich preparatów?

  • Zapobiegawczo, kiedy używamy dużej ilości detergentów, które mogą uszczuplić lub zniszczyć kolonię bakterii,
  • Kiedy skierujemy do zbiornika zbyt dużą ilość wody deszczowej, która zuboży ścieki,
  • Przy gwałtownym spadku temperatury i przemarznięciu oczyszczalni,
  • W przypadku wprowadzenia do instalacji zbyt dużej ilości tłuszczu,
  • Jeśli nastąpi niedrożność drenażu w oczyszczalni ekologicznej (należy go przepłukać i zaaplikować bakterie).

Jakie bakterie do oczyszczalni drenażowej?

Nie istnieją uniwersalne preparaty bakteryjne do wszystkich typów przydomowych oczyszczalni ścieków. Na rynku z reguły dostępne są ich dwa typy: jedne dedykowane osadnikom gnilnym, do których zaliczymy szamba oraz oczyszczalnie drenażowe oraz te do oczyszczalni z tzw. napowietrzaniem. Warto nadmienić, że sprawne działanie drenażowej oczyszczalni ścieków nie jest możliwe bez systematycznego stosowania specjalistycznych biopreparatów. Ich rolą jest nie tylko wspomniana funkcja oczyszczania osadu i upłynniania osadnika gnilnego, ale również eliminowanie nieprzyjemnych zapachów. Które preparaty najlepiej spełnią swoją funkcję w przypadku urządzeń tego typu? Bez wątpienia te zawierające w sobie prawidłowo skomponowaną mieszankę różnych kultur bakterii w formie proszku lub granulek (te wywołują najszybszy efekt).

A może oczyszczalnia NV?

Poszukujesz odpowiedzi na pytanie jakie bakterie do oczyszczalni drenażowej? A może warto rozważyć zakup oczyszczalni NV, która poza bakteriami w oczyszczalni posiada mikroorganizmy immobilizowane na specjalnym złożu zanurzonym w ściekach, które w razie konieczności (np. braku pożywienia) przechodzą w stan uśpienia i przeżywają w takich trudnych warunkach nawet kilka tygodni, więc bez problemu możemy udać się na urlop bez strachu o stan kolonii bakterii w naszej przydomowej oczyszczalni.