Coraz większym uznaniem cieszy się budowa przydomowej oczyszczalni ścieków z odprowadzeniem oczyszczonego ścieku do gruntu poprzez drenaż rozsączający. Najistotniejszą zaletą takiego rozwiązania jest jego duża efektywność. Wydajność przydomowej oczyszczalni ścieków, czy jest to oczyszczalnia biologiczna, czy też oczyszczalnia ekologiczna, zależy w głównej mierze od prawidłowo wykonanego odprowadzenia oczyszczonego ścieku np. drenażu. Zasadniczym pytaniem jest zatem jaki kamień wybrać pod drenaż oczyszczalni? Czy istnieje konkretny rodzaj, który stanie na wysokości zadania?
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem potrzebuje odpowiednich i dobrze przygotowanych warunków gruntowych. Takiego typu rozwiązanie zastosujemy w przypadku odpowiednio dużej posesji o niskim poziomie wód gruntowych – minimalna odległość drenażu od maksymalnego rocznego poziomu wód gruntowych wynosi 1,5 m. Ponadto ze względów formalnych budowa przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem wymaga uwzględnienia tego faktu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Po spełnieniu powyższych warunków bez obaw możemy przystąpić do prac budowlanych. System drenażowy w przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga przygotowania stosownych wykopów. Szerokość wykopu powinna wynosić około 0,5 m, a głębokość do 1 metra (głębokość należy dopasować do specyfiki ukształtowania terenu oraz lokalizacji rur kanalizacyjnych, które powinny być montowane ze spadkiem 1-2%). Rur drenarskich nie zaleca się montować poniżej poziomu metra, ponieważ zakłócałoby to doprowadzenie tlenu. W tak przygotowanym wykopie układamy minimum 30-centymetrową warstwę żwiru filtrującego. Następnie umieszczamy perforowane rury, które mają za zadanie rozsączać oczyszczone ścieki. Podłączamy je do studzienki rozdzielczej i przysypujemy żwirem. Na powierzchni drenażu układamy geowłókninę, w celu zabezpieczenia instalacji przed zamuleniem i przysypujemy niewielką warstwą gruntu rodzimego. Sieć drenażowa powinna być dopasowana do danego gospodarstwa domowego (standardowo na jednego mieszkańca przypada ok. 12 m rury, ale jej długość w głównej mierze zależy od przepuszczalności gruntu).
Wybór odpowiedniego żwiru ma wpływ na koszt inwestycji. Dlatego warto wiedzieć, ile kamienia potrzebujemy i jaka powinna być jego wielkość. Kamienie pod drenaż w przydomowej oczyszczalni ścieków powinny mieć określone parametry, aby mogły zapewnić jak najlepszą pracę systemu. Pamiętajmy, że kamień lub żwir pod filtrację ścieków nie powinien być zbyt drobny, ponieważ zastosowanie bardzo drobnej frakcji mogłoby spowodować szybkie zapchanie się systemu drenażowego. Na materiał filtracyjny wybiera się często żwir, tłuczeń albo kamień. Najczęściej wykorzystywanym kamieniem jest kamień polny, który jest też najbardziej korzystny cenowo. Standardowo zalecany jest dowolny materiał o średnicy od 4 do 6 cm. Jest to istotne, ponieważ za duże kamienie przeszkadzają w odpowiednim rozłożeniu substancji ze ścieków, natomiast drobny piach może zapchać system drenażowy i spowodować dodatkowe koszty oraz konieczność rozkopania i naprawy instalacji.
Odpowiednio dobrany kamień pod drenaż przydomowej oczyszczalni ścieków ma wpływ na całkowity koszt instalacji. Gatunek kruszywa to jedno, natomiast nasuwa się pytanie ile takiego kamienia pod drenaż przydomowej oczyszczalni ścieków potrzebujemy?
Obliczymy to przy pomocy takich danych jak:
Przy obliczeniach trzeba wziąć pod uwagę szerokość wykopu ok. 50 cm, warstwę żwiru – minimum 30 cm (dodatkowo ok. 10 cm warstwę przykrywającą rury od góry) oraz długość kanałów drenażowych – ok. 12 m na jednego mieszkańca. Wystarczy pomnożyć powyższe wartości i wynik w cm3 przeliczyć na tony. Przy 5-6 użytkownikach przydomowej oczyszczalni ścieków 15t kruszywa powinno w zupełności wystarczyć. Cena za tonę żwiru, tłucznia czy kamienia uzależniona jest od przedsiębiorstwa oraz lokalizacji.