Jaka pompa do przydomowej oczyszczalni ścieków?

Jaka pompa do przydomowej oczyszczalni ścieków?

Wiele gospodarstw domowych decyduje się na instalację przydomowej oczyszczalni ścieków. Nic dziwnego, to wybór niezwykle ekologiczny, rozsądny finansowo i w wielu przypadkach konieczny. Wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe podłączenie do sieci kanalizacyjnej z pomocą przychodzi nam właśnie oczyszczalnia biologiczna lub ekologiczna. Większość z nich posiada wbudowaną pompę, ale w sytuacji, gdzie warunki na to nie pozwalają konieczne jest użycie zewnętrznego modelu. Który będzie najlepszy? Sprawdzamy!

Jaka pompa do przydomowej oczyszczalni ścieków?

Decyzję o montażu przydomowej oczyszczalni ścieków biologicznej lub ekologicznej podejmujemy z wielu różnych powodów. Brak możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej jest jednym z nich. Również w przypadku, kiedy koszty montażu, utrzymania i opróżniania szamba są finansowo nieuzasadnione instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków okazuje się strzałem w dziesiątkę. Wybierając model, który spełni nasze oczekiwania zwróćmy uwagę na jeden z najważniejszych elementów w całym urządzeniu – pompę. To część, która eksploatowana jest przez cały czas, więc musi charakteryzować się ogromną wytrzymałością i wysoką jakością wykonania z użyciem najlepszych materiałów. W przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków, nie możemy pozwolić sobie na ciągłe przestoje spowodowane awariami pompy słabej jakości. Wybierajmy modele od popularnych dystrybutorów, którzy oferują pewny i jakościowy sprzęt., który podlegać będzie bezproblemowej wymianie lub naprawie w ramach gwarancji.

Na co zwrócić uwagę wybierając pompę do oczyszczalni?

Jednym z kryteriów wyboru pompy do przydomowej oczyszczalni ścieków jest zapotrzebowanie naszego gospodarstwa domowego. Jeśli przepompowywane będą ścieki surowe, w których znajdują się stałe zanieczyszczenia musimy koniecznie wybrać model z rozdrabniaczem. Ta opcja choć zdecydowanie droższa warta jest rozważenia. W przypadku, kiedy w ściekach nie będzie części stałych wystarczy pompa do brudnej wody. Rozwiązanie to choć tańsze nie jest zbyt funkcjonalne i praktyczne. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając pompę do naszego urządzenia?

  • niezwykle istotnym czynnikiem, na który musimy zwrócić uwagę jest wysokość podnoszenia,
  • efektywność energetyczna urządzenia,
  • wydajność.

Warto przyjrzeć się w szczególności energetycznej efektywności. Pompy to urządzenia pobierające mnóstwo prądu, więc jeśli niskie rachunki są priorytetem gruntownie zapoznaj się ze specyfikacją urządzenia. Wszystkie wątpliwości warto rozwiać konsultując się ze specjalistami w tej dziedzinie, którzy pomogą nam idealnie dobrać pompę do naszych oczekiwań i możliwości, również tych finansowych.

A może pompa z rozdrabniaczem?

W przypadku wielu gospodarstw domowych wybór pompy z rozdrabniaczem będzie najlepszym rozwiązaniem. Specjalne modele wyposażone w noże tnące, dyski rozdrabniające, frezy osiowe czy wirniki docinające pozwalają nam w efektywny sposób radzić sobie z większością stałych zanieczyszczeń generowanych przez mieszkańców domu. Warto przeanalizować co może się znajdować w naszych ściekach i kierując się tym kryterium wybrać odpowiedni model pompy z rozdrabniaczem. Im bardziej zaawansowana technologia użyta w systemie mielącym tym wyższa cena urządzenia. Najmniejszą efektywność będą miały najtańsze pompy z nożami tnącymi wykonanymi z żeliwa. Nie każdy system tnący sprawdzi się w naszej sytuacji. Dlatego zalecamy kontakt z profesjonalnymi sklepami, które udzielają fachowego poradnictwa w tej kwestii.