W procesie oczyszczania ścieków w przydomowej oczyszczalni ścieków istotnych jest kilka procesów. Odpowiednie napowietrzanie w trakcie biologicznego uzdatniania nieczystości jest jednym z nich. Warto dowiedzieć się o tym nieco więcej, aby zachodzące w urządzeniu procesy mogły przebiegać prawidłowo. Jak ustawić napowietrzanie oczyszczalni przydomowej? Sprawdzamy!
Cały proces oczyszczania nieczystości w przydomowej oczyszczalni ścieków możemy podzielić na kilka etapów. To dzięki prawidłowo zachodzącym w niej procedurom urządzenie może działać efektywnie, wydajnie, skutecznie i bezproblemowo. Praktycznie każda dostępna na rynku oczyszczalnia, bez względu na zastosowane w niej rozwiązania technologiczne, korzysta z kilku faz uzdatniania nieczystości.
Po tym etapie oczyszczona woda zostanie odprowadzona do specjalnej studni chłonnej, wylana bezpośrednio do wód gruntownych bądź wykorzystana do podlewania ogródka, mycia podjazdu, tarasu, a nawet samochodu.
Jak wiadomo wszystkie organizmy na ziemi do prawidłowego funkcjonowania potrzebują tlenu. Ta sama zasada dotyczy bakterii, na których działaniu opiera się proces oczyszczania w przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków. Napowietrzanie sprawia, że bakterie znacznie szybciej i sprawniej rozkładają nieczystości, co ma bezpośrednie przełożenie na wydajność użytkowania. Takie usprawnianie usuwania zanieczyszczeń z użyciem bakterii tlenowych zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się osadu – skutku ubocznego całego procesu. Odpowiednio działający system napowietrzający w komorze zmniejsza praktycznie do zera prawdopodobieństwo zaburzeń równowagi biologicznej pomiędzy organizmami i co za tym idzie wystąpienia szkodliwych procesów gnilnych pojawiających się w beztlenowym środowisku. Napowietrzanie sprawia, że cały system działa sprawnie i wydajnie, lecz do tego potrzebne jest odpowiednie ustawienie urządzenia, by dopływ powietrza był stały i na odpowiednim poziomie.
Zastanawiasz się jak ustawić napowietrzanie oczyszczalni? Proces ten zachodzi bez udziału kogoś z zewnątrz, dlatego ważne jest odpowiednie ustawienie urządzenia. Najważniejszym parametrem w całym procesie jest stężenie powietrza na metr sześcienny – optymalnie 2 gramy. Minimum pozwalające funkcjonować bakteriom wynosi 1g02/m3. Jeśli parametry w reaktorze spadną do stanu 0,3g02/m3 to dojdzie do całkowitego zatrzymania procesu. Napowietrzanie więc należy utrzymywać na poziomie pomiędzy 1, a 2 gramy tlenu na metr sześcienny. Pamiętajmy, że zbyt wysokie stężenie również działa szkodliwie na cały proces i może skutkować uwalnianiem się nieprzyjemnego zapachu. W przypadku oczyszczalni biologicznej niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie dmuchawy czy dyfuzora rurowego, które posiadają możliwość napowietrzania cyklicznego z zachowanym odstępem czasowym. Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków posiadające elektrozawory do regulacji przepływu powietrza potrafią sprawiać wiele kłopotów, głównie na początku eksploatacji. Dlatego wybierając przydomową oczyszczalnię ścieków warto zwrócić uwagę na jej budowę i eksploatację. Najprostszą w budowie i eksploatacji oczyszczalnią jest przydomowa biologiczna oczyszczalnia NV. Urządzenie NV nie wymaga ustawień napowietrzania, gwarantując stabilną, bezzapachową pracę.