Jak ukryć przydomową oczyszczalnię ścieków?

Jak ukryć przydomową oczyszczalnię ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to obecnie najpopularniejszy sposób na pozbycie się nieczystości w przypadku, gdy podłączenie się do kanalizacji miejskiej jest wykluczone. Posiadacze takich działek mają w takiej sytuacji do wyboru szambo albo właśnie przydomową oczyszczalnię ścieków. Osoby decydujące się na taką inwestycję zastanawiają się jednak, jak ustosunkować się do tematu i przede wszystkim, jak ukryć przydomową oczyszczalnię ścieków na działce?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Nowoczesną alternatywą dla klasycznego szamba jest dużo bardziej ekologiczne rozwiązanie, czyli przydomowa oczyszczalnia ścieków. Użytkownicy takiego rozwiązania cenią sobie bezpieczeństwo oraz wygodę płynącą z takiego urządzenia. Kolejną ewidentną zaletą takiego sposobu pozbywania się nieczystości jest bardzo tania eksploatacja.

Każda przydomowa oczyszczalnia ścieków wymaga jednak wykonania odprowadzenia oczyszczonego ścieku. Oczyszczalnie biologiczne posiadają taką zaletę, iż rozsączenie oczyszczonego ścieku w gruncie nie jest jedyną możliwą opcją. W tym przypadku można odprowadzić produkt działalności takiej oczyszczalni również do naturalnego cieku wodnego lub magazynować w zbiorniku szczelnym i ponownie wykorzystywać. W przypadku instalacji drenażowych (oczyszczalnie ekologiczne) nie mamy alternatywy. Jedyną możliwością odprowadzenia oczyszczonego ścieku jest budowa rozległego poletka drenażowego. O ile warunki gruntowo-wodne są sprzyjające, drenaż możemy umieścić pod powierzchnią ziemi. Według norm budowlanych rury drenarskie powinny znajdować się minimum 1,5 m nad lustrem wód gruntowych. Jeżeli jednak poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki, to zmuszeni jesteśmy do budowy kopca filtracyjnego, wyniesienia go ponad poziom terenu i w tak przygotowanym nasypie umieszczenia nitek drenażu.

Co można posadzić na przydomowej oczyszczalni ścieków?

Kopiec filtracyjny, który często jest jedyną opcją, aby móc cieszyć się zaletami prawidłowo pracującej przydomowej oczyszczalni ścieków, nie należy do specjalnie szykownych form ukształtowania terenu na działce. Tak samo pokrywa przydomowej oczyszczalni ścieków musi znajdować się w takim miejscu, aby zapewnić łatwy dostęp dla wozu asenizacyjnego. Jak w takim razie ukryć przydomową oczyszczalnię ścieków na działce?

Jedną z najczęściej polecanych propozycji jest nasadzenie odpowiednich roślin, które nie tylko będą pobierały z gleby nadmiar wody czy składników odżywczych, ale zamaskują również miejsca, w których widoczne są elementy przydomowej oczyszczalni ścieków. Należy pamiętać jednak, aby roślinność, która rośnie na naszej przydomowej oczyszczalni ścieków, przypominała tę bagienną i typową dla wodnych linii brzegowych.

Rośliny, które są najbardziej polecane, aby ukryć przydomową oczyszczalnię ścieków to m.in.:

- miskanty,

- proso rózgowate,

- funkie,

- rdest wężownik

- mięta.

Nie poleca się drzew i krzewów, ponieważ mają rozbudowany system korzeniowy, który może uszkodzić instalację.

 

Czy można posadzić warzywa lub owoce na przydomowej oczyszczalni ścieków?

Uprawa warzyw lub owoców na poletku przydomowej oczyszczalni ścieków budzi liczne zastrzeżenia. Wątpliwości dotyczą głównie wpływu oczyszczonych ścieków na właściwości spożywcze warzyw czy owoców – walory smakowe jak i zdrowotne. Pamiętajmy, że każda oczyszczalnia ścieków ma pewną skuteczność oczyszczania, to znaczy, że nawet jeżeli jest to oczyszczalnia biologiczna to nie oczyszcza ona ścieku w 100%, ani tym bardziej nie poddaje go dezynfekcji. Niektórzy twierdzą, że poprawnie działająca przydomowa oczyszczalnia nie ma żadnego wpływu na nisko ukorzenione warzywa, a oczyszczony ściek nadaje się wprost do podlewania upraw. A co w przypadku wystąpienia usterki ? Gdy dojdzie do zalania drenażu lub wybicia ścieków na powierzchnię? W przypadku awarii przydomowej oczyszczalni ścieków może dojść do skażenia powierzchniowej warstwy gleby, a co za tym idzie i naszych upraw. Dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest obsadzenie poletka roślinami kwitnącymi, co pozwoli uzyskać znakomity efekt estetyczny oraz zachować poczucie bezpieczeństwa o nasze zdrowie.

 

Jak jeszcze ukryć przydomową oczyszczalnię ścieków?

 

Oprócz pięknych traw i roślin, możemy zastosować również mniej naturalne sposoby, aby ukryć przydomową oczyszczalnię ścieków przed wzrokiem osób wypoczywających w naszym ogrodzie.

Świetnym pomysłem na zamaskowanie pokrywy przydomowej oczyszczalni ścieków jest umieszczenie na niej sztucznego głazu narzutowego. Wokół niego można zaaranżować, np. skalniak.

Na pokrywie przydomowej oczyszczalni ścieków można umieścić misę przeznaczoną na kąpiel dla ptaków, jakąś lekką statuę lub nawet całą rabatę z roślinami doniczkowymi. Ogranicza nas tylko wyobraźnia!