Budowa domu jednorodzinnego to jedno z największych wyzwań, na którego realizację decyduje się sporo osób. Przed przystąpieniem do tego wyjątkowego procesu warto zastanowić się, ile potrwa budowa wymarzonych czterech ścian. Kwestia ta uzależniona jest od wielu zmiennych i czynników, które musimy wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do działania. Zastanawiasz się, ile trwa budowa domu? Podpowiedzi naszych specjalistów pomogą Ci oszacować przybliżony czas realizacji i uniknąć wielu niepotrzebnych stresów. Miłej lektury!
Proces budowy domu zależy od bardzo wielu czynników, które bezwzględnie musimy wziąć pod uwagę chcąc oszacować przybliżony czas realizacji. Znaczenie ma tutaj wybrana przez nas technologia budowy domu, specyficzne aspekty projektu, kwestie finansowe, a także pogoda, która może solidnie pokrzyżować nam plany. Nie bez znaczenia będzie również czynnik ludzki w postaci ekipy budowlanej, od której sprawności zależeć będzie długość trwania realizacji. Odpowiednio stworzony i skoordynowany harmonogram prac pozwoli nam uniknąć przestojów i tak zaplanować działania, by wszystko przebiegało maksymalnie sprawnie i efektywnie. Skumulowanie prac, które mogą przebiegać jednocześnie zdecydowanie przyspiesza ich przebieg. Dobry harmonogram prac budowlanych tworzymy przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, uwzględniając w nim poszczególne etapy rozpisane z dokładnością co do dni i tygodni i zakładający ewentualny margines błędu na nieprzewidziane sytuacje. Na jego podstawie określisz z wyprzedzeniem terminy dostaw materiałów budowalnych, prace poszczególnych ekip, daty wizyt inspektora budowlanego, a także przewidywaną datę odbioru domu.
Zastanawiasz się, ile czasu trwa budowa domu? Najczęściej proces ten trwa od jednego roku do dwóch lat. Wpływ na to ma typ budynku (ilość kondygnacji, wykorzystywana technologia, a także stopień skomplikowania projektu) czy nasze możliwości finansowe. Budowa domu tradycyjną metodą zajmuje około dwóch lat. W przypadku budynków pasywnych okres ten może się nieco wydłużyć ze względu na zastosowanie innych materiałów oraz odpowiedniej izolacji. Najszybciej wprowadzimy się zaś do domu modułowego. Również nasz budżet i sposób finansowania inwestycji nie pozostaje bez znaczenia. Często właśnie z tego powodu wielu inwestorów rozkłada w czasie budowę wymarzonego domu. Analizując nasz projekt możemy wyznaczyć przedziały czasowe, oto i one:
Na długość budowy domu ma też wpływ technologia, którą wybierzemy. Najszybciej postawimy dom szkieletowy, z roku na rok zyskujący coraz większe grono zwolenników. Czas realizacji tego przedsięwzięcia mieści się w przedziale od 6 miesięcy do 9 w przypadku nieco bardziej skomplikowanego projektu. W porównaniu z tradycyjną budową domu murowanego, która może się rozciągnąć nawet na okres 1,5 roku to naprawdę krótki okres. W przypadku domu z prefabrykatów czas oczekiwania na wymarzone cztery kąty wynosi około 3 miesięcy. Jednak sama konstrukcja powstaje w zaledwie kilka dni. Na ostateczną długość budowy domu mają wpływ również inne czynniki jak choćby załatwienie wszystkich formalności i uzyskanie potrzebnych zezwoleń. Warto wziąć również pod uwagę doprowadzenie wszystkich przyłączy takich jak prąd, gaz czy instalacja wodno- kanalizacyjna, a także montaż przydomowej oczyszczalni ścieków idealnej alternatywy dla miejsc, w których standardowe przyłącze nie jest możliwe lub okazuje się nieopłacalne.