Ile ścieków produkuje jedna osoba?

Ile ścieków produkuje jedna osoba?

Każde gospodarstwo domowe zgodnie z prawem zobowiązane jest do odprowadzania ścieków bytowych. Jednak nie zawsze istnieje możliwość podpięcia się do komunalnej sieci kanalizacyjnej. W tym przypadku stoimy przed dylematem w jaki sposób odprowadzać ścieki oraz pytaniem, ile ścieków produkuje jedna osoba. To właśnie od liczebności gospodarstwa domowego zależeć będzie wybór najwydajniejszego i najbardziej ekologicznego sposobu na pozbycie się nieczystości. Zastanawiasz się, ile ścieków produkuje jedna osoba? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Ile ścieków na osobę?

Konieczność odprowadzania ścieków z gospodarstwa domowego i brak możliwości podłączenia domu do sieci kanalizacyjnej stawia nas przed wyborem optymalnego, dostosowanego do naszych potrzeb oraz możliwości sposobu pozbywania się ścieków. Do niedawna jedyną opcją była budowa szamba, która w dobie dostępnych sposobów wydaje się metodą nieco przestarzałą i nieszczególnie opłacalną nawet dla rodziny średniej wielkości, czyli 2+2. Wybierając sposób odprowadzania ścieków musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii, które pomogą nam dopasować najlepsze rozwiązanie:

  • ilość ścieków na osobę produkowanych w gospodarstwie domowym,
  • wielkość działki i rodzaj gruntu (przepuszczalny lub nieprzepuszczalny),
  • cena.

Najwięcej wątpliwości i pytań budzi kwestia ilości ścieków produkowanych przez jedną osobę, co przekłada się bezpośrednio na rodzaj urządzenia do oczyszczania ścieków, które wybierzemy. Co wziąć pod uwagę oraz jak prawidłowo wykonać obliczenia?

Ile ścieków produkuje 1 osoba? Ile cała rodzina?

Przyjmuje się, że statystycznie jedna osoba w ciągu całego dnia zużywa średnio 150 litrów wody, z czego aż 135 litrów przyjmie formę ścieków, które trafią do urządzenia oczyszczającego nieczystości. Tak więc rodzina żyjąca w najpopularniejszym w Polsce modelu 2+2 w ciągu doby wygeneruje około 600 litrów ścieków. Taka wiedza daje nam solidne podstawy do tego, aby móc wybrać przydomową oczyszczalnię ścieków z odpowiednio dużym osadnikiem, który pomieści wszystkie nieczystości, a także zachowa odpowiedni margines. Pamiętajmy, że w przypadku oczyszczalni ścieków domowego użytku cały proces oczyszczania trwa 3 doby, więc osadnik musi pomieścić ścieki z 3 kolejnych dni. Tak więc należy pomnożyć średnie zużycie na osobę razy 3 oraz przez liczbę mieszkańców. W swoich obliczeniach należy uwzględnić rezerwę, dlatego najlepszym pomysłem będzie zaprojektowanie oczyszczalni o nieco wyższej wydajności niż wychodzi to z naszych obliczeń. Idąc tym tropem czteroosobowa rodzina w ciągu doby zużyje wspomniane już 600 litrów ścieków, a w ciągu 3 dni aż 1800 litrów.

Poznaj najlepszy sposób na pozbycie się ścieków

Jeśli już wiesz, jak obliczyć ilość ścieków bytowych, pora na wybór idealnego urządzenia do utylizacji domowych nieczystości. Wśród tych najczęściej wybieranych znajdziemy przydomowe oczyszczalnie ścieków, które pozwalają nam na ich pozbycie się w ekologiczny, wydajny i niezwykle oszczędny sposób. Na rynku dostępne są dwa najpopularniejsze rodzaje oczyszczalni – biologiczna oraz ekologiczna zwana także drenażową. Oba systemy pozwalają na wygodne i efektywne oczyszczanie, a następnie odprowadzenie wody powstałej w efekcie tlenowego oraz beztlenowego oczyszczania. W przypadku oczyszczalni opartej na złożu biologicznym mamy dodatkowo możliwość magazynowania wody i jej ponownego wykorzystania do podlewania ogrodu czy mycia podjazdu. Za montażem urządzenia tego typu przemawia również fakt, że może zostać zainstalowane na nawet bardzo małej działce o nieprzepuszczalnym gruncie, bez konieczności instalacji rur drenażowych, które nierzadko wymagają budowy kopca filtracyjnego.