Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest przykładem urządzenia wykorzystującego dobroczynne działanie natury. W przypadku oczyszczalni za te dobroczynne działanie odpowiedzialne są mikroorganizmy, głównie bakterie. To one przyczyniają się do rozkładu zanieczyszczeń w ściekach. Dzięki temu przydomowa oczyszczalni ścieków nie wymaga częstego opróżniania, jak ma to miejsce w przypadku szamba. Wpływa to na niskie koszty użytkowania oczyszczalni. Tania eksploatacja przydomowej oczyszczalni przełożyła się na wzrost zainteresowania tym produktem. Dlatego mimo wyższego kosztu inwestycyjnego oczyszczalnia jest coraz częściej wybieraną alternatywą dla szamba. Koszt budowy zależy od rodzaju przydomowej oczyszczalni ścieków. Poniżej przestawione są rodzaje oraz ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków w 2022 roku.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków drenażowa – koszt budowy
Oczyszczalnia drenażowa jest najstarszym typem oczyszczalni. Zbudowana jest z osadnika gnilnego oraz systemu drenaży rozsączających. Do montażu oczyszczalni drenażowej potrzebna jest duża powierzchni działki oraz odpowiednie warunki terenowe tj. niski poziom wód gruntowych i wysoka przepuszczalność gruntu np. piaski. Oczyszczalnia drenażowa może powodować uciążliwości zapachowe w wyniku zachodzących procesów beztlenowych w osadnikach gnilnych. Eksploatacja oczyszczalni drenażowej wiąże się również z koniecznością systematycznego stosowania biopreparatów. Podstawową wadą oczyszczalni drenażowej jest niska jakość oczyszczonych ścieków. Ścieki po wstępnym etapie oczyszczania są podczyszczone w około 25-50%. Dlatego drenaż rozsączający jest podatny na zatykanie i konieczność udrażniania. Często do odzyskania sprawności drenażu nie wystarczy zastosowanie biopreparatu i wymagane są prace ziemne, co wiąże się z degradacją ogrodu. Zaletą oczyszczalni drenażowej jest niski koszt budowy. W przypadku oczyszczalni do 4 osób koszt przydomowej oczyszczalni drenażowej wynosi około 6-8 tys. złotych. Z punktu widzenia wieloletniej eksploatacji warto rozważyć czy warto montować oczyszczalnię drenażową.
Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków biologiczna w 2023 roku?
Biologiczna oczyszczalnia ścieków jest nowoczesnym rozwiązaniem charakteryzującym się wysoką skutecznością. W wyniku tlenowych procesów rozkładu zanieczyszczeń ścieki są oczyszczane do wody drugiej klasy czystości. Z racji na wysoką skuteczność oczyszczone ścieki mogą być wykorzystane do nawadniania terenów zielonych. Ponadto oczyszczalnia biologiczna zajmuje zdecydowanie mniejszą powierzchnię montażu oraz może być montowana prawie w każdych warunkach terenowych. Nieodłącznym elementem oczyszczalni jest dmuchawa, która zapewnia dopływ powietrza niezbędnego dla mikroorganizmów do przeprowadzenia procesów rozkładu. Koszt związany ze zużyciem prądu w większości biologicznych oczyszczalni jest rekompensowany brakiem konieczności stosowania biopreparatów. Podstawową zaletą oczyszczalni biologicznej w porównaniu do drenażowej jest fakt, że jest to rozwiązanie trwałe. To ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków biologiczna zleży od technologii i materiału z jakiego jest wykonana. Oczyszczalnie, których zbiorniki wykonane są z polietylenu i pracują w technologii osadu czynnego np. SBR do 4 osób kosztują 8000-10000 złotych. Wymagają one jednak do pracy dodatkowych urządzeń elektrycznych np. sterowniki, pompy czy automatyka co zwiększa ryzyko wystąpienia awarii. Najbardziej polecane są oczyszczalnie hybrydowe, ich koszt do 4 osób wynosi około 11 000- 15 000 złotych. Podane ceny są orientacyjne i nie uwzględniają kosztów montażu, który zależy od warunków terenowych panujących na działce.