Gdzie zgłosić nielegalne odprowadzanie ścieków?

Gdzie zgłosić nielegalne odprowadzanie ścieków?

Rosnące koszty usług asenizacyjnych to dla wielu posiadaczy domów jednorodzinnych bez dostępu do sieci kanalizacyjnej ogromny problem. Część osób próbuje nielegalnie pozbywać się nieczystości wylewając ścieki do rowu, gruntu czy pola. Takie praktyki mają jednak katastrofalne skutki dla okolicznych mieszkańców oraz ekosystemu. Co zrobić, kiedy jesteś świadkiem takiego zdarzenia? Gdzie zgłosić nielegalne odprowadzanie ścieków? Przeczytaj nasz artykuł i zacznij działać!

Nielegalne odprowadzanie ścieków a polskie prawo

Każdy właściciel działki z domem według polskiego prawa ma obowiązek odprowadzać powstałe w nim nieczystości w sposób ekologiczny i zgodny z obowiązującymi przepisami. Jeśli niemożliwe jest podpięcie go do sieci kanalizacyjnej konieczne jest zainstalowanie tradycyjnego szamba lub podjęcie decyzji o instalacji znacznie bardziej ekologicznego, wygodnego i opłacalnego rozwiązania jakim jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Wszyscy Ci, którzy samodzielnie pozbywają się nieczystości płynnych zobligowani są do przedstawienia dokumentacji potwierdzającej ich regularny wywóz. Przeprowadzane na terenie całego kraju inspekcje, w trakcie których kontrolowane są umowy z firmami asenizacyjnymi oraz opłacone rachunki za wywóz, mają za zadanie wyeliminowanie bezprawnego i szkodliwego procederu nielegalnego odprowadzania odpadów do naturalnego środowiska. Polska zobowiązana odpowiednimi przepisami ma obowiązek monitorowania i kontrolowania gospodarstw domowych bez dostępu do kanalizacji w odstępie dwóch lat. Kolejne kontrole na ogromną skalę zapowiedziane są na 2026 rok.

Gdzie zgłosić nielegalne odprowadzanie ścieków?

Jeśli podejrzewasz, że któryś z Twoich sąsiadów nielegalnie odprowadza nieczystości, zatruwając Ciebie i środowisko powinieneś bezzwłocznie zgłosić to odpowiednim instytucjom. Jeśli jesteś bezpośrednim świadkiem takiego wydarzenia w pierwszej kolejności warto zadzwonić na policję lub straż miejską, która ma obowiązek bezzwłocznego skontrolowania zgłoszenia. Następnym krokiem może być powiadomienie Urzędu Miasta lub gminy, bo to one odpowiadają za kontrolę gospodarstw w kwestii gospodarowania odpadami bytowymi. Urzędnicy mają obowiązek przeprowadzić kontrolę i w przypadku braku odpowiedniej dokumentacji, która potwierdzałaby wywóz ścieków nałoży odpowiednią karę finansową. Co czeka osobę, która nielegalnie wylewa nieczystości?

  • Mandat w wysokości 5 tysięcy złotych,
  • Sprawa skierowana do sądu.

Co, jeśli nie szambo?

Spora część właścicieli szamba podkreśla, że z roku na rok rosnące ceny usług asenizacyjnych są sporym problemem. Stąd niewielka część właścicieli domów bez dostępu do kanalizacji decyduje się na nielegalne odprowadzanie ścieków. Alternatywą może okazać się montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. W porównaniu z tradycyjnym szambem oczyszczalnia jest rozwiązaniem niezwykle ekonomicznym, wydajnym i ekologicznym. Dzięki stale powiększającemu się rynkowi urządzeń tego typu bez trudu znajdziemy oczyszczalnię o odpowiedniej wydajności, która będzie optymalna dla potrzeb naszej rodziny. Dostępne na rynku modele bez trudu dopasujemy do wielkości naszej działki, rodzaju gruntu oraz zasobności portfela. Decydując się na model oczyszczalni biologicznej możemy dodatkowo wykorzystać wodę powstałą w procesie oczyszczania, co jest ogromną oszczędnością w przypadku domów z ogrodem. Na zakup oraz montaż biologicznej oczyszczalni możemy również pozyskać dotację, która sprawi, że inwestycja będzie niewielkim wydatkiem w porównaniu do kosztów comiesięcznego wywozu szamba. Zwłaszcza w przypadku, kiedy w domu mieszka większa rodzina generująca sporą ilość nieczystości.