W przypadku, gdy nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej, można zdecydować się na szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków. Oczyszczalnie przydomowe okazują się być lepszym rozwiązaniem. Nie są wymagane żadne pozwolenia na budowę, trzeba jedynie zgłosić w starostwie plany podjęcia robót budowlanych na rzecz oczyszczalni. Oczywiście, jeżeli chodzi o sam koszt urządzenia, to znacznie tańsze jest szambo. Jednak należy pamiętać, że jest to inwestycja na długie lata. Biorąc pod uwagę koszty eksploatacji, okazuje się, że przydomowa oczyszczalnia jest jednak tańsza, a zainwestowane pieniądze zwracają się na przestrzeni kilku lat użytkowania. Dzieje się tak ze względu na to, że z szamba należy wywozić nieczystości średnio co dwa tygodnie, natomiast z oczyszczalni 1-2 razy do roku. Wiąże się to z kosztami wozu asenizacyjnego. Dlatego też przydomowa oczyszczalnia ścieków jest bardziej komfortowa w użytkowaniu od szamba. Nie trzeba jej doglądać.
Przydomowe oczyszczalnie mają również znaczący wpływ na środowisko. Są w pełni ekologiczne, ponieważ proces oczyszczania ścieków jest całkowicie naturalny i nie ma możliwości, aby w jakikolwiek sposób szkodziły otoczeniu. Oczyszczone ścieki są bezbarwne i bez żadnych przeciwwskazań można odprowadzać je do gruntu lub wody. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są też bardzo proste w montażu. W dodatku, wiele firm sprzedających urządzenia, oferuje kompleksową usługę od projektu, przez dostawę zbiornika, po montaż oczyszczalni na działce klienta. Warto skorzystać z takiej usługi, gdyż specjaliści dobierają urządzenie odpowiednie do potrzeb inwestora.
Przed zakupem oczyszczalni biologicznych, należy zapoznać się z obowiązującymi przepisami, tzn. jakie odległości muszą występować pomiędzy oczyszczalnią, a poszczególnymi obiektami gospodarczymi, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz lokalne przepisy odnoszące się do ochrony środowiska nie zabraniają budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Zalecane jest stworzenie dokładnego projektu, w którym zawarte będą wszystkie informacje o montowanym systemie, z ujęciem sposobu oczyszczania ścieków. Koniecznością jest wybranie odpowiedniego osadnika. Różnią się ilością komór oraz materiałami, z których zostały wykonane. Wskazane jest, aby znajdował się blisko domu, gdyż napływające ścieki powinny być jeszcze ciepłe, aby nie zaburzyć procesu oczyszczania.
Należy pamiętać, że prace budowlane związane z przydomową oczyszczalnią ścieków, można zacząć nie wcześniej niż 30 dni od dostarczenia zgłoszenia do jednostki samorządowej, a zakończone powinny zostać nie później niż po upływie 2 lat.