Brak możliwości przyłączenia do zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej zobowiązuje właścicieli posesji do rozwiązania problemu z odprowadzeniem ścieków we własnym zakresie. Najstarszym rozwiązaniem jest szambo, którego eksploatacja jest bardzo kosztowna z uwagi na konieczność comiesięcznego opróżniania oraz uciążliwa ze względu na nieprzyjemne zapachy i konieczność stosowania biopreparatów. Wygodniejszą w użytkowaniu alternatywą szamba jest przydomowa oczyszczalni ścieków. Jednak posiadanie przydomowej oczyszczalni ścieków wiąże się z pewnymi czynnościami eksploatacyjnymi. Na rynku dostępne są różne rodzaje przydomowych oczyszczalni charakteryzujące się odmienną eksploatacją. Jednym z częściej zadawanych pytań przez inwestorów jest czy zawsze trzeba stosować bakterie do oczyszczalni. Poniżej wyjaśniamy jak wygląda eksploatacja poszczególnych typów oczyszczalni.
Czy każda przydomowa oczyszczalnia ścieków wymaga stosowania bakterii?
Na rynku wyróżnia się dwa podstawowe typy przydomowych oczyszczalni ścieków: drenażowe i biologiczne. Pierwsze z wymienionych zbudowane są z osadnika gnilnego oraz systemu drenaży rozsączających. W osadniku gnilnym zachodzą beztlenowe procesy rozkładu zanieczyszczeń organicznych. Towarzyszy im powstawanie nieprzyjemnych zapachów, między innymi siarkowodoru i amoniaku. Gazy te potrafią być silnie trujące, głównie siarkowodór, dlatego do obsługi powinny jednocześnie być przeznaczone dwie osoby, jedna w celu asekuracji. Oczyszczalnie drenażowe wymagają systematycznego stosowania biopreparatów. Główną ich rolą jest eliminacja nieprzyjemnych zapachów, przyśpieszenie rozkładu zanieczyszczań organicznych oraz upłynnienie zawartości osadnika gnilnego. Prawidłowa praca oczyszczalni drenażowej bez stosowania bakterii do oczyszczalni jest niemożliwa. Dlatego jeżeli oczekujemy od przydomowej oczyszczalni ścieków braku konieczności stosowania biopreparatów, bezzapachowej pracy oraz trwałości zdecydowanie należy zastanowić się nad wyborem oczyszczalni biologicznej. Mimo wyższej ceny, komfort użytkowania oraz wieloletnia lub wręcz dożywotnia pracy rekompensuje poniesione koszty. Ponadto oczyszczalnia biologiczna charakteryzuje się wysoką skutecznością oczyszczania ścieków. Po procesach oczyszczania za które odpowiedzialne są mikroorganizmy, głównie bakterie z oczyszczalni biologicznej wypływa woda drugiej klasy czystości. Można ją wykorzystać do podlewania terenów zielonych oprócz roślin jadalnych. Wybierając przydomową biologiczną oczyszczalnię ścieków należy zapoznać się ze sposobem jej eksploatacji. Niektóre oczyszczalnie wymagają stosowania biopreparatów. Przykładem oczyszczalni biologicznej, która nie wymaga stosowania bakterii jest oczyszczalnia NV. Urządzenie to wyróżnia się na rynku brakiem osadnika gnilnego. Dlatego nie zachodzą w nim beztlenowe procesy, którym towarzyszy powstawanie gazów o nieprzyjemnym zapachu. Przekłada się to również na fakt, że oczyszczalnia biologiczna NV nie wymaga stosowania biopreparatów.
Wśród oczyszczalni biologicznych są również i takie urządzenia, które wymagają stosowania biopreparatów. Dlatego ważne jest, aby przed zakupem oczyszczalni zapoznać się z jej eksploatacją i sposobem serwisowania. Należy pamiętać, że im oczyszczalnia posiada bardziej skomplikowaną budowę oraz im większa liczba urządzeń elektrycznych, tym wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia awarii i droższa eksploatacja.