Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków jest w nowoczesnym rozwiązaniem gospodarki ściekowej w miejscach, gdzie nie ma kanalizacji sanitarnej. Jej tania i nieuciążliwa eksploatacja sprawiła, że cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Mimo, że budowa własnej oczyszczalni jest droższa od szamba to pozwala na szybki zwrot inwestycji. Szambo jest zbiornikiem bezodpływowym, który wymaga systematycznego opróżniania, co przekłada się na wysokie koszty eksploatacji. Wiele osób niesłusznie uważa, że przydomowa oczyszczalnia ścieków jest zbiornikiem bezodpływowym. Poniżej wyjaśniamy jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków na podstawie dwóch najpopularniejszych oczyszczalni: drenażowej i biologicznej.
Oczyszczalnia drenażowa – najstarszy typ oczyszczalni
Oczyszczalnia drenażowa zbudowana jest ze osadnika gnilnego i systemu drenaży rozsączających. W osadniku gnilnym zachodzą wstępne procesy mechanicznego podczyszczania ścieków. Następnie ścieki podczyszczone w około 30-50% odpływają do systemu drenaży rozsączających, który rozprowadza je w gruncie. W drenażach rozsączających znajdują się bakterie, które jeszcze w pewnym stopniu oczyszczają ścieki. Jednak nie ma możliwości, aby zbadać całkowitą skuteczność oczyszczania ścieków w oczyszczalni drenażowej. Montaż oczyszczalni tego rodzaju jest możliwy na dużych działkach, gdzie występują sprzyjające warunki gruntowo-wodne, tj. niski poziom wód gruntowych i wysoka przepuszczalność gruntu. Ponadto do funkcjonowania oczyszczalni drenażowej niezbędne jest systematyczne stosowanie biopreparatów. Takie rozwiązanie trudno uznać za trwałe. System drenaży rozsączających jest podatny na zatykanie. Szacuje się, że trwałość drenaży rozsączających najczęściej wynosi około dziesięciu lat.
Oczyszczalnia biologiczna – rozwiązanie na miarę XXI wieku
Oczyszczalnia biologiczna jest rozwiązaniem dla osób szukających rozwiązania trwałego, bezzapachowego i proekologicznego. Pod względem skuteczności oczyszczania ścieków, oczyszczalnia biologiczna nie ma sobie równych. Ścieki w wyniku procesów beztlenowych i tlenowych są w niej oczyszczane do wody drugiej klasy czystości, którą można gromadzić w zbiorniku i używać do nawadniania terenów zielonych. Wysoka jakość oczyszczonych ścieków stwarza dużo większe możliwości ich zagospodarowania. Mogą one być odprowadzone do gruntu poprze studnię chłonną, poletko rozsączające, odprowadzane do cieku wodnego np. rowu melioracyjnego. Dlatego też oczyszczalnia biologiczna może być montowana prawie w każdych warunkach terenowych. Przez wielu technologów za najlepsze uważane są oczyszczalnie biologiczne hybrydowe, pracujące w połączonej technologii osadu czynnego i złoża biologicznego. Oczyszczalnia hybrydowa gwarantuje stabilną pracę i wysoką redukcję zanieczyszczeń nawet przy zmiennym dopływie i składzie ścieków. Przykładem oczyszczalni hybrydowej jest urządzenie NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o..
Każda przydomowa oczyszczalnia ścieków jest urządzeniem do którego taka sama ilość ścieków wpływa co wypływa już w postaci oczyszczonej. Dzięki temu, że przydomowa oczyszczalnia ścieków nie jest zbiornikiem bezodpływowym nie trzeba jej opróżniać raz na miesiąc, a wystarczy 1-2 razy na rok. Dlatego przydomowa oczyszczalnia jest rozwiązaniem tanim i wygodnym w eksploatacji.