Posiadanie szamba wiąże się z jego stałą i uciążliwą eksploatacją. Wzywanie obsługi asenizacyjnej w celu opróżnienia zbiornika, dosypywanie preparatów bakteryjno-enzymatycznych to podstawowe czynności eksploatacyjne. Towarzyszą im wysokie koszty eksploatacji. Jednorazowe opróżnienie szamba to wydatek około 150-300 zł. Ze względu na wysokie koszty eksploatacji oraz nieuniknione zapach towarzyszące szambu, rozwiązanie to jest coraz rzadziej praktykowane. Niestety czasami przepisy (głównie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) lub warunki terenowe nie pozostawiają wyboru i montaż szamba jest koniecznością.
Zasada działania szamba
Szambo jest szczelnym zbiornikiem w którym zachodzą procesy beztlenowe, fermentacyjne. Do zbiornika bezodpływowego dopływają ścieki z urządzeń kanalizacyjnych w które wyposażone jest gospodarstwo domowe (muszla klozetowa, prysznic, wanna, pralka, zmywarka, zlew). Trafiające do szamba ścieki w wyniku procesów biologicznych są częściowo rozkładane. Zanieczyszczenia organiczne są rozkładane na proste związki chemiczne. Odpowiedzialne są za to mikroorganizmy, głównie bakterie beztlenowe. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie prawidłowej mikroflory szamba. Detergenty oraz środki chemiczne negatywnie wpływają na żywotność mikroorganizmów. Dlatego eksploatacja szamba wiąże się z regularnym stosowaniem preparatów do szamb w których skład wchodzą mikroorganizmy oraz enzymy. Odpowiednie środki neutralizują brzydkie zapachy, upłynniają zawartość szamba oraz zmniejszają ilość osadów dennych. Ważne aby używać ich zgodnie z zaleceniami producenta. Niektóre odpady trafiające do szamba są trudno rozkładalne i należy ograniczać ich możliwość trafiana do zbiornika. Chodzi tu o niektóre odpady stałe np. resztki żywności czy tłuszcze. Ich rozkład wymaga znacznie dłuższego czasu i gromadzą się w dolnej części zbiornika w postaci osadu. Dlatego szambo należy regularnie opróżniać, zazwyczaj 1-2 razy w miesiącu.
Nieprzyjemny zapach z szamba – co to jest?
Beztlenowe procesy zachodzące w szambie są przyczyną powstawania nieprzyjemnych zapachów-gazów powstających w procesie fermentacji. W ich skład wchodzą również te trujące, a przede wszystkim siarkowodór. Już samo pochylenie się nad szambem może doprowadzić do zatrucia. W kraju odnotowano wiele przypadków śmiertelnego zatrucia gazem z szamba. Osoba, która wpadnie lub z jakiejś przyczyny znajdzie w środku szamba narażona jest działanie silnie trującego gazu- siarkowodoru.
Już same duże koszty eksploatacji szamba nakłaniają do poszukiwań rozwiązań alternatywnych. Dodatkowym czynnikiem jest możliwość wystąpienia zagrożenia dla zdrowia w trakcie eksploatacji zbiornika szczelnego. Dlatego jeżeli tylko przepisy na to pozwalają warto rozważyć montaż przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków. Oczyszczalnie biologiczne wykorzystują procesy tlenowe do rozkładu zanieczyszczeń organicznych obecnych w ściekach. Urządzenia te wykazują wysoką efektywność oczyszczania ścieków dlatego są bezpieczne dla środowiska. Decydując się na przydomową oczyszczalnię, należy zwrócić uwagę, czy posiada znak CE. Tylko jakościowe urządzenie zapewni wieloletnie zadowolenie z użytkowania.