Brak rozbudowanej sieci kanalizacyjnej to problem wielu polskich gmin. Nierzadko również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nakłada na mieszkańców zakaz budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, stawiając pod ścianą wszystkich właścicieli gospodarstw domowych bez możliwości gospodarowania odpadami bytowymi. Czy jednak gmina ma prawo zabronić budowy przydomowej oczyszczalni ścieków? W poniższym artykule rozwiewamy wszystkie wątpliwości. Zachęcamy do lektury!
Niezwykle szybki rozwój technologii pozwalającej na ekologiczną i bezpieczną gospodarkę odpadami bytowymi z gospodarstw domowych to szansa na wygodne, efektywne i ekologiczne oczyszczanie ścieków w przydomowej oczyszczalni. Czy zawsze jej instalacja jest możliwa? Przed zakupem działki w wymarzonej lokalizacji warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, by dowiedzieć się czy w przyszłości nasza posesja zostanie podłączona do komunalnej sieci kanalizacyjnej. Informacja ta jest kluczowa dla naszej potencjalnej budowy, ponieważ bez możliwości odprowadzania ścieków żaden budynek nie może zostać oddany do użytkowania. Dodatkowo, nie ma możliwości instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków na terenie podłączonym do kanalizacji oraz tam, gdzie w przyszłości sieć taka ma powstać. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy konieczne jest zastosowanie rozwiązania tymczasowego do czasu, kiedy sieć nie zostanie wybudowana. Nierzadko mieszkańcy muszą czekać na to nawet kilka lat. Kiedy jeszcze budowa oczyszczalni na naszej działce nie będzie możliwa? Istnieją jeszcze dwa przypadki, kiedy Urząd może nie wydać zgody na budowę i są to sytuacje, gdy działka:
znajduje się na terenie zalewowym i istnieje spore ryzyko zalania w czasie powodzi,
znajduje się na obszarze o szczególnym znaczeniu przyrodniczym, który objęty jest ochroną.
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to dla wielu mieszkańców oraz gmin szansa na ochronę cennego ekosystemu, który jest kluczowy dla zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa klimatycznego następnych pokoleń. Czy gmina może zatem zakazać montażu instalacji tego typu? Jak już zostało wspomniane analiza przepisów mówi jasno, że zakaz może zostać wprowadzony tylko w uzasadnionych przypadkach, które są ściśle związane z utrzymaniem czystości i porządku, a także z ochroną środowiska naturalnego. Ograniczenia w budowie oczyszczalni mogą być również związane z analizą gruntowo-wodną, z której wynika, że nie jest możliwe bezpieczne odprowadzanie ścieków w terenie naszej działki. W tym przypadku troska o stan wód gruntowych ma nadrzędne znaczenie i zgoda może nie zostać wydana. Należy jednak podkreślić, że każdy właściciel posesji, na której chce postawić dom, bez dostępu do kanalizacji lub w chwili, kiedy podłączenie do istniejącej sieci jest nieopłacalne ma prawo do budowy biologicznej oczyszczalni ścieków. Warunkiem jest spełnienie wymogów środowiskowych oraz prawnych. Odmowna decyzja zawsze powinna być poparta rzetelną oceną odpowiedniego urzędu i gruntownie uzasadniona potrzebami ochrony lokalnego ekosystemu.
Nie, w żadnym wypadku bez zgody odpowiedniego urzędu nie jest możliwe zamontowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Wybudowanie jej bez odpowiednich pozwoleń skutkować będzie zaprzestaniem jej użytkowania oraz poniesieniem kary. Co więcej, właściciel zostanie zobowiązany do podłączenia się do sieci kanalizacyjnej, jeśli jest to możliwe lub będzie musiał zastosować inne metody na odprowadzanie ścieków, zgodne z prawem i analizą konkretnego przypadku.