Co zrobić z wodą z biologicznej oczyszczalni ścieków?

Co zrobić z wodą z biologicznej oczyszczalni ścieków?

Biologiczna oczyszczalnia ścieków to nowoczesne urządzenie, które z roku na rok zyskuje na popularności. Umożliwia niezwykle efektywne i skuteczne utylizowanie nieczystości z jednorodzinnego gospodarstwa domowego, domku letniskowego, a nawet budynków użyteczności publicznej. Okazuje się świetną, ekologiczną i wydajną alternatywą dla tradycyjnego szamba. Przed podjęciem decyzji o montażu warto zastanowić się co zrobić z wodą z biologicznej oczyszczalni ścieków. W naszym artykule podpowiadamy możliwe rozwiązania.

Co zrobić z wodą z oczyszczalni biologicznej? Poznaj mechanizm działania

Montaż nowoczesnej biologicznej oczyszczalni ścieków to rozwiązanie, które niesie ze sobą całe mnóstwo korzyści. Czasem postrzegana jako jedyna możliwa opcja, w chwili, kiedy niemożliwe jest podpięcie domu do komunalnej sieci kanalizacyjnej. Na szczęście coraz częściej dostrzega się jej ogromną rolę w ochronę środowiska naturalnego, wygodę użytkowania, a także ogromną oszczędność finansową. Analizując zalety takiego rozwiązania często pojawia się pytanie – co zrobić z wodą powstałą na skutek działania urządzenia. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od lokalizacji działki, na której oczyszczalnia ma zostać zainstalowana. Najczęściej wodę odprowadza się bezpośrednio do ziemi. Jest to jednak niemożliwe w miejscach o wysokim poziomie wód gruntowych. W takim przypadku stosuje się drenaż, specjalne studnie chłonne lub tunele rozsączające. Możliwe jest również odprowadzenie wody do wód powierzchniowych takich jak rowy, rzeczki czy jeziora jednak pod pewnymi rygorami i z wcześniej wydaną zgodą odpowiedniego organu.

Do czego można użyć wody z biologicznej oczyszczalni ścieków?

Spore grono osób decydując się na montaż biologicznej oczyszczalni ścieków dostrzega jeszcze inną zaletę tego rozwiązania. Mianowicie możliwość ponownego użycia wody powstałej wskutek oczyszczania nieczystości. Odpowiednio przefiltrowana przez nowoczesne urządzenia posiada II klasę czystości, a to oznacza, że bez problemu możemy ją ponownie wykorzystać. Do czego może się przydać? Przede wszystkim do nawadniania roślin niejadalnych.

Aby pozyskiwanie i magazynowanie wody było możliwe koniecznie musimy zamontować tuż za zbiornikiem oczyszczalni specjalny zbiornik retencyjny zwany przepompownią. Instalowany jest w tym samym czasie co całe urządzenie. Zapewnia on możliwość bezpiecznego, ekologicznego i wydajnego użytkowania wody. Jego montaż niesie z sobą również ogromne korzyści finansowe, widoczne zwłaszcza w przypadku, kiedy posiadamy spory areał ziemi do podlewania. Zamiast korzystać z wody z sieci wodociągowej używamy tej powstałej w naturalnym procesie biologicznego oczyszczania.

Czy wodę powstałą w procesie biologicznego oczyszczania brzydko pachnie?

Wiele osób powstrzymuje się przed montażem biologicznej oczyszczalni ze strachu przed nieprzyjemnymi zapachami, w szczególności wody powstałej w całym procesie oczyszczania. Warto wiedzieć, że nie tylko sama oczyszczalnia nie wydziela żadnych zapachów, ale również oczyszczone ścieki pozostają bezwonne. To nie oznacza jednak, że nieprzyjemny zapach nigdy się nie pojawi. W przypadku zmniejszenia się kolonii bakterii odpowiedzialnych za efektywne i sprawne oczyszczanie może rozpocząć się proces, w którym blokuje się układ rozprowadzający, co odpowiada za nieprzyjemny zapach.