Co zabija bakterie w oczyszczalni?

Co zabija bakterie w oczyszczalni?

Bakterie w przydomowej oczyszczalni ścieków to serce całego mechanizmu. To właśnie one usuwają zanieczyszczenia, które do niej trafiają sprawiając, że całość spełnia swoją funkcję i pracuje maksymalnie efektywnie. Są jednak sytuacje, w których kolonia bakterii zostaje doszczętnie przetrzebiona lub zamiera. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji warto wiedzieć co negatywnie może wpłynąć na ten wrażliwy system. Co zabija bakterie w oczyszczalni? Dowiedz się i zadbaj o swoją oczyszczalnię ścieków!

Co zabija bakterie w oczyszczalni?

Zmniejszenie populacji bakterii lub obumieranie całej kolonii w przydomowej oczyszczalni ścieków może mieć różne przyczyny. Począwszy od tych zupełnie nieoczekiwanych i nie mających nic wspólnego z ingerencją człowieka jak choćby nieodpowiednia temperatura. Gwałtowny jej spadek do bardzo niskich wartości może spowodować spadek aktywności bakterii i w efekcie ich wymieranie. Warto pamiętać, że zarówno zbyt niskie jak i zbyt wysokie temperatury negatywnie wpływają na pracę bakterii w oczyszczalni. Optymalny zakres wynosi pomiędzy 20, a 40 stopni. Co jeszcze może zabić bakterie? Nieodpowiednie napowietrzanie zbiornika. Brak tlenu dla bakterii, podobnie jak dla ludzi, jest zabójczy, dlatego w przypadku oczyszczalni biologicznych, w których bytują bakterie tlenowe należy skrupulatnie dbać o system napowietrzania. W przypadku oczyszczalni drenażowych ważna jest drożność oraz wentylacja samego drenażu. Zdarza się, że również zbyt rzadko wybierany osad może przyczynić się do wybicia pożytecznych bakterii. Dlatego warto wybierać go w pewnych odstępach czasu – specjaliści zalecają wykonywanie tej czynności raz na do roku. Informacja o tym, kiedy opróżniać zbiornik znajduje się również w książce serwisowej załączonej do urządzenia.

Jakich środków chemicznych unikać w przydomowej oczyszczalni ścieków?

Zbyt duża ilość środków chemicznych spływających do oczyszczalni z całą pewnością zabije dobroczynne bakterie będące sercem oczyszczalni. Używanie silnych detergentów do czyszczenia jest szkodliwe dla środowiska oraz naszego zdrowia. Których produktów powinniśmy unikać w szczególności? Tych zawierających:

  • Fosforany
  • Chlor
  • Sodę kaustyczną
  • EDTA

Ograniczmy również stosowanie niezwykle popularnych w gospodarstwie domowym produktów takich jak:

  • Nieekologicznie proszki do prania oraz wybielacze (pierz regularnie małe ilości, unikaj wielkiego prania od czasu do czasu),
  • Środki do udrażniania rur,
  • Produkty antybakteryjne do toalet,
  • Preparaty do usuwania kamienia w kuchni lub łazience.

Bądźmy również uwrażliwieni na bakteriobójcze działanie antybiotyków przyjmowanych przez domowników, które również negatywnie wpływają na bakterie w oczyszczalni. Wydalane przez człowieka resztki substancji czynnych zawartych w antybiotykach mogą zniszczyć bytujące tam bakterie. Jeśli więc większość domowników przechodzi kurację lekami tego typu warto użyć preparatu regeneracyjnego do przydomowej oczyszczalni.

Co jeszcze zabija bakterie w przydomowej oczyszczalni ścieków?

Sporo osób zadaje sobie pytanie czy ocet zabija bakterie w oczyszczalni? Nie, ani sam ocet ani produkty do czyszczenia domów, które mają go w składzie nie wpływają negatywnie na kolonię bakterii w przydomowej oczyszczalni ścieków. Wręcz przeciwnie, wskazane jest używanie w gospodarstwie domowym naturalnych środków czyszczących, które nie uśmiercą bakterii w przydomowej oczyszczalni. Korzystajmy z tych biodegradowalnych, które są równocześnie przyjazne środowisku naturalnemu. W obecnych czasach, kiedy sprawdzone, bezpieczne i w pełni naturalne środki czyszczące są na wyciągnięcie ręki nie musimy sami komponować produktów do czyszczenia. W zasadzie wszystkie sklepy mają w swojej ofercie naturalne produkty przyjazne przydomowym oczyszczalniom ścieków.