Budowa domu - od czego zacząć?

Budowa domu - od czego zacząć?

Budowa własnego domu to prawdziwe wyzwanie, dlatego niezwykle istotne jest opracowanie dokładnego planu działania w oparciu o podpowiedzi specjalistów w tej dziedzinie. Harmonogram działań poprzedzających budowę oraz samej budowy usprawni cały proces i pozwoli pamiętać o wszystkich najważniejszych kwestiach. Zastanawiasz się od czego zacząć budowę domu? Chcesz wiedzieć jak prawidłowo przeprowadzić całą inwestycję? Podpowiadamy!

Budowa domu - od czego zacząć?

Wybrałeś już wymarzony projekt domu? Kupiłeś działkę, na które postawisz dom dla swojej rodziny? Teraz pora na najważniejszą i najbardziej czasochłonną część całej inwestycji jaką jest budowa własnych czterech ścian. Od czego zacząć? Nie od dziś wiadomo, że budowa musi zostać przeprowadzona zgodnie z prawem budowlanym oraz kilkoma innymi aktami takimi jak Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. To dzięki nim wiemy, jak ma przebiegać proces formalny każdej budowy, który możemy podzielić na kilka etapów.

  • Etap 1 – Formalności

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac na wcześniej zakupionej działce musisz koniecznie zebrać wszystkie wymagane dokumenty, pozwolenia na budowę i zgody. W tym właśnie czasie powinna powstać dokładna specyfikacja budynku i opracowany projekt budowlany, który uwzględnia np. montaż przydomowej oczyszczalni ścieków.

  • Etap 2 – Przygotowanie działki pod budowę domu

Następnym etapem będzie wytyczenie nieruchomości i ogrodzenie jej, a także wyrównanie jej powierzchni. Jeśli budowa domu zakłada montaż przydomowej oczyszczalni ścieków na tym etapie trzeba zaplanować jej lokalizację na działce i wstępne przygotowanie miejsca pod jej instalację. Kolejny krok to przygotowanie fundamentów pod budowę oraz piwnic, jeśli mamy je w projekcie.

  • Etap 3 – Budowa domu

Budowę domu rozpoczynamy od postawienia ścian zewnętrznych, stropu oraz schodów, a także ścian wewnętrznych oraz wszystkich elementów dachu oraz okien dachowych. Następny w kolejności będzie montaż wszystkich potrzebnych instalacji (elektrycznej, gazowej oraz wodno-kanalizacyjnej). W tym czasie możliwy jest również montaż drzwi i okien.

  • Etap 4 – Prace wykończeniowe

Przedostatnim etapem budowy domu będzie proces wykończenia wnętrza oraz elewacji budynku. To moment na wykonanie tynków, instalację urządzeń grzewczych, a także montaż płytek ceramicznych oraz paneli.

  • Etap 5 – Dopełnienie ostatnich formalności

Zawiadomienie o zakończeniu budowy domu, a także wniosek o pozwolenie użytkowania nieruchomości.

Od czego zacząć budowę domu? Spis wszystkich formalności

Rozpoczęcie budowy domu nie jest możliwe bez dopełnienia szeregu formalności. Poniżej przygotowaliśmy dokładne wytyczne, które pomogą Wam przebrnąć przez cały proces załatwiania dokumentów.

  • Wyrys i wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzeni

Ten dokument załatwisz w Wydziale Planowania Przestrzennego w Urzędzie Miasta, do którego należy działka, na której postawisz dom. W nim zawarte są informacje jaką nieruchomość możesz postawić na zakupionej ziemi. Jej wielkość, sposób usytuowania, maksymalną liczbę budynków oraz informacje o rodzaju dróg dojazdowych.

  • Wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy

Składany w siedzibie prezydenta miasta, burmistrza lub wójta. Dom może zostać uwzględniony w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzeni. Aby mógł zostać wydany wniosek o warunkach zabudowy konieczne jest złożenie wniosku z załącznikami.

  • Mapa zasadnicza do celów projektowych i projekt budowlany

Przygotowanie mapy należy zlecić geodecie. Projekt możemy zakupić w gotowej formie lub zlecić architektowi, który uwzględni w nim wymogi zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzeni.

  • Pozwolenie na budowę

Wniosek w tej sprawie składamy przed przystąpieniem do budowy w Urzędzie Miasta lub Starostwie Powiatowym. 

  • Zgłoszenie rozpoczęcia prac budowlanych i stworzenie Dziennika Budowy

Rozpoczęcie prac budowlanych zgłaszamy w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego.

  • Zawiadomienie o zakończeniu budowy, pozwolenie na użytkowanie nieruchomości, oświadczenia kierownika budowy    

Dokumenty składane są w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego.