Znaczna część terenów przeznaczonych pod zabudowę nie posiada zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego znajdują się informacje o dozwolonych sposobach odprowadzenia ścieków z indywidualnych gospodarstw domowych. Do wyboru zazwyczaj jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba. Niestety często urzędy narzucają rozwiązanie dopuszczając tylko montaż szamba. Niestety, bo użytkowanie szamba wiąże się z częstym i kosztownym opróżnianiem. To nie jedyna czynność eksploatacyjna. Szambo jest zbiornikiem jedno, dwu czy trzykomorowym w którym nie zachodzi proces napowietrzania. Dlatego trafiające tam stałe i płynne odpady ściekowe ulegają beztlenowym procesom fermentacji. Procesom beztlenowym towarzyszą brzydkie zapachy wymagające neutralizacji. Jest to jedna z przyczyn konieczności stosowania bakterii w postaci dostępnych na ryku preparatów do szamb.
Na co zwrócić uwagę wybierając preparat do szamb?
Nie zawsze cena jest równoważna z jakością. Dlatego wybierając biopreparat do szamba należy pamiętać, że najważniejsze są bakterie. Jest wiele preparatów różniących się ceną o praktycznie tym samym składzie bakterii. Za rozkład zanieczyszczeń w szambie odpowiedzialne są bakterie jednak ich działanie jest wolne. Najlepsze efekty uzyskuje się stosując preparaty zawierające kompozyt bakterii i enzymów, czy preparaty bakteryjno-enzymatyczne. Enzymy znacznie usprawniają rozkład zanieczyszczeń. Ponadto wykazują się selektywnością działania, umożliwiając rozkład np. detergentów, co jest trudne w przypadku stosowania samych bakterii. Aby preparaty działały prawidłowo, należy stosować je zgodnie z instrukcją producenta preparatu.
Jak działają bakterie do szamba?
Można wyróżnić kilka podstawowych działań dla których stosowanie bakterii do szamba jest niezbędne. Przede wszystkim chodzi neutralizację zapachów powstających w powolnym procesie fermentacji. Bakterie zapewniają szybszy rozkład zanieczyszczeń, eliminują kożuchy i tym samym ograniczają powstawanie uciążliwych zapachów. Kolejną ważną funkcją preparatów jest zmniejszanie objętości osadów, które gromadzą się na dnie szamba i przyczyniają do zmniejszania pojemności zbiornika. Regularne dodawanie preparatów upłynnia osady oraz ogranicza rozwój niepożądanej mikroflory a tym samym zmniejszyć ilość osadu i częstotliwość wyboru osadu nadmiernego. Ponadto stosowanie preparatów zapewnia ciągłość procesów rozkładu zanieczyszczeń. Niektóre środki czystości, głównie preparaty dezynfekujące negatywnie wpływają na florę bakteryjną. Dlatego stosowanie bakterii przywraca sprawność rozkładu zanieczyszczeń.
Szambo charakteryzuje się uciążliwą i kosztowną eksploatacją. Konieczność comiesięcznego opróżniania, regularne stosowanie preparatów wymaga ciągłej obserwacji i zaangażowania inwestora w obsługę szamba. Jednorazowe wypompowanie szamba o pojemności 10 m3 w zależności od regionu kraju wynosi 150-300zł. Doliczając do tego koszt stasowania preparatów eksploatacja szamba to wydatek 2000-4000 zł rocznie. Dlatego obecnie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Z oczyszczalni biologicznych osad nadmierny wybierany jest około 1-2 razy na rok, a codzienne użytkowanie nie wymaga stosowania preparatów. Roczny koszt eksploatacji przydomowej oczyszczalni wynosi około 300-700 zł. Niewielki koszt eksploatacyjny oczyszczalni pozwala na zwrot inwestycji już po 3-4 latach.